fbpx

Setup Menus in Admin Panel

Eseja par NLP. Autors – Brigita. NLP Praktiķis 2015./2016.m.g.

Katrs cilvēks dzīvo savā pasaulē. Tāpat katram cilvēkam, piemēram, darbs, ģimene un vaļasprieks veido atkal trīs dažādas pasaules. Iespējams, ka tieši iestrēgšana kādā no pasaulēm vai vēlēšanās būt veiksmīgai visās jomās, bija iemesls, kāpēc meklēju papildus informāciju, vēlējos izzināt, kas jādara, lai mainītos, un pirms vairākiem gadiem dzirdētais vārdu salikums Jauno psiholoģiju centrs kādā jaukā dienā lika man atrast mājaslapu nlp.lv. Būdama piesardzīgs cilvēks, pieteicos uz īsajiem kursiem, lai pārbaudītu, vai tur atradīšu atbildes uz kaut dažiem saviem jautājumiem. Ieguvu apgarotības un ļoti pacilāta miera stāvokli, kas man bija un ir vērtība. Sapratu, ka vajag „rakt” dziļāk un pieteicos NLP praktiķa kursiem. Zināmā mērā tas bija „šāviens” gaisā, jo maz zināju par NLP, arī kursa anotācija bija izcila, tomēr vispārīga. Pamazām, nodarbību pēc nodarbības, sapratu, ka NLP arī ir vesela pasaule. Tā pievienojas manām pārējām pasaulēm, un tagad atliek mācīties, kā tās integrē savā starpā. Ticu, ka rezultātā NLP darbosies kā laba garšviela, kas liks citām pasaulēm izbaudīt jaunas garšas, atvērs iespēju durvis, kuras tepat bijušas, ļaus noticēt brīnumam, pulsēt harmoniski un apzināties sauli aiz mākoņiem.

Tomēr, lai tas piepildītos, būtiski ir strādāt ar savu iekšējo pasauli. NLP praktiķa kursi dod instrumentus šim darbam, bet viss ir paša rokās: kā, kad un cik bieži tos pielietojam. Progress savā attīstībā ir tieši saistīts ar paša ieguldīto darbu. Teikšu atklāti: tas nav viegli, jo ierastie uzvedības, darbības un attiecību modeļi ir ļoti spēcīgi, turklāt visvieglāk ir atmest ar roku un apsolīt sev sākt jaunu dzīvi no rītdienas. Jo ilgāk dzīvojam savos maldos, jo grūtāk no tiem atteikties. Tāpēc mans uzstādījums ir – pieiet šīm jaunajām zināšanām kā algotam darbam, ko veicu: ar precizitāti, rūpību un neatlaidību. Pat, ja uznāk slinkums vai pārāk liels apjoms, jāturpina darbs ar sevi. Mana alga šajā gadījumā ir labsajūta un harmonija.

Vispirms ir jāvēro sevi. Tas ir pirmais darbs. NLP kursi sniedz vairākus instrumentus, kā to paveikt (reprezentatīvās sistēmas, submodalitātes, kalibrēšana). Ir svarīgi fiksēt gan pašsajūtu konkrētā situācijā, gan domas un uzvedību. Labs novērotājs pamanīs modeļus, kas atkārtojas, sasaucas savā starpā un izraisa viens otru. Jo neitrālāk, distancētāk cilvēks spēj uz sevi paskatīties, jo precīzāk viņš spēj „nolasīt”, kas ar viņu notiek.

Tad seko novērojumu apkopošana un izmaiņu veikšana. Šajā brīdī rodas nojausma par to, kas izraisa konkrētas reakcijas. Iespējams, jau tagad, izmantojot, piemēram, fobiju dzēšanas tehniku, var atbrīvoties no „liekās nastas”. Taču varbūt ceļš ir tālāks un cēloni ir sarežģītāk izdibināt, jo psihe mūs cenšas pasargāt. Tad var turpināt darbu, piemēram, ar sešu soļu refreiminga metodi. Jebkurā gadījumā vispirms diagnosticējam un tad liekam lietā jauniegūtās NLP zināšanas un tehnikas.

Visbeidzot, varam vērot izmaiņas, izdarīt secinājumus, pielabot un papildināt, lai dzīvotu tā, kā vēlamies. Šis process, manuprāt, ir bezgalīgs – pat, ja viss jau ir vislabākajā kārtībā, cilvēks alkst pilnveidoties. Loģiskie līmeņi un mērķu programma ir noderīgs palīgs, lai apzināti virzītu savu dzīvi un baudītu tās augļus.

Tāpat darbojas arī dažādu cilvēku pasauļu sinerģija. Ja izproti sevi un zini par NLP tehnikām, piemēram, raportu, tad vieglāk saprast arī otru. Uzlabojas komunikācija un ieguvēji ir visi.

NLP strādā arī ar valodu. Tai ir tikpat būtiska nozīme attīstībā, kā sevis vērošanai un analīzei, jo cilvēks pauž savu nostāju, izvēloties konkrētus valodas elementus. Tie gan ļauj uztvert domu, gan pastāsta par cilvēka personību un uztveres īpatnībām. It jābūt labam klausītājam un jāpraktizējas. Arī pats sevi var testēt un mācīties paust savu viedokli pozitīvi, tādā veidā programmējot savu dzīvi kļūt pozitīvākai. Man vēl ir jāmācās klausīties – gan sevī, gan citos. Pagaidām es dzirdu teiktā saturu, jēgu, bet grūti ir vienlaikus fiksēt cilvēka izvēlētos vārdus, predikātus, satura pasniegšanas veidu. Arī manas atziņas šobrīd atnāk pēc pauzes – post factum. Es vēlētos spēt ieklausīties sevī un tā rezultātā pieņemt pareizo lēmumu uzreiz, spontāni, izvairoties no garām pārdomām un apkārtējo ietekmes. Tāpat informācijas sniegšana pozitīvi it tas, kam šajās dienās pievēršu īpašu uzmanību. Vēlos treniņa rezultātā brīvi paust viedokli un ticu, ka tas veicinās manu pozitīvo domāšanu. Apjaušu, ka pārāk daudz salīdzinu cilvēkus, lietas, notikumus, emocijas, kas noved pie negatīvām teikumu konstrukcijām, ietverot: „Jā, bet…”, „Ne jau…”, „…nevis…”. Darba vēl ir daudz, bet jūtos optimistiska, kas liek domāt, ka izmaiņas valodā maina manas domas un tās, savukārt, maina sajūtas un emocijas. Tas stimulē turpināt iesākto.

NLP tēmu pieturpunkts ir arī mūsdienās aktuālā visuma enerģija un kvantu pasaule. Šī ir mazliet mistiska un noslēpumaina sadaļa, kuru komentēt ir grūti, bet jāatzīst – tā piedod šarmu šiem kursiem un vedina meklēt vairāk informācijas. Augstāk minētais piemērs par valodas ietekmi uz domāšanu un tālāku atsaukšanos sajūtās ir skaidrojams ar kvantu pasauli, kurā viennozīmīgi sūtīts signāls visumam, darbojas kā pareizi uzņemts seifa kods: durvis atveras.

Arī ieskats atsevišķos Fen Šui un Cigun austrumu mācību elementos NLP kursu ietvaros paplašina redzeslauku un, manā gadījumā, dod iemeslu piestāt grāmatveikalā pie attiecīgā satura literatūras plauktiem tā vietā, lai paietu tiem garām. Mans ķermenis jau man saka priekšā, ko tas vēlas: pastaigas vai skrējiens pa mežu – iedvesmo, pelde ezerā pirms un pēc sezonas – uzmundrina, traukšanās lejā no kalna pa tikko sasnigušu sniegu – rada prieku, sajūsmu un enerģiju. Elpošana, iesākot meditāciju, veicina šo ieklausīšanos savā ķermenī un palīdz apzināties darbības, ko ķermenis un gars vēlas.

NLP pavisam noteikti ir pasaule, kuras izzināšanai var mācīties, mācīties un turpināt atklāt sev jaunas lietas. Par to esmu pārliecinājusies, ieskatoties interneta tīmekļa resursos. Tur atrodamā informācija lieliski papildina NLP praktiķa kursos mācīto. Piemēram, izmantojot „termometra” tehniku, lai tiktu galā ar negatīvo submodalitāti, uzliekot to uz ekrāna un transformējot bildi, audiālam cilvēkam lieliski palīdz ierosinājums „noskatīties” problēmsituāciju cirka mūzikas pavadījumā vai vizuālim – „noskatīties” šo situāciju atpakaļgaitā.

Tā kā informācijas un jauniegūto zināšanu ir daudz, to visu pielietošana praksē uzreiz ir ierobežota. Esmu novērojusi, ka prāts (vai varbūt zemapziņa?) kādā konkrētā brīdī izkristalizē tikai kādu no tām un sasaista ar dzīvē notiekošo. Tā ik pa brīdim manī dzimst kāds atklājums par pagātnes vai tagadnes situācijām, kas iepriekš paslīdējuši garām. Dažbrīd atklājumi, lai arī mazi, seko viens aiz otra. Nu jau saprotu, ka tie jāpieraksta, lai varētu veltīt vairāk uzmanības, iedziļināties, un tie uzkavētos ilgāk par mirkli, kādā tie atnāca. Savā ziņā tā ir pašterapija, kuras iniciators ir šie kursi.

Esmu pazīstama arī ar klasisko psihoterapiju un varu teikt, ka, manuprāt, lielākā atšķirība starp šīm divām pieejām ir pozitīvismā. Cik klasiskā psihoterapija ir „ieciklējusies” negatīvajā pieredzē, tik NLP strādā ar pozitīvajiem aspektiem. Tas ir kā: pustukša glāze pretstatā pa pusei pilnai glāzei. Mērķis abos gadījumos ir viens, bet process ir atšķirīgs un tam ir izšķiroša nozīme rezultātu sasniegšanā. Otra atšķirība ir tehniku pieejamībā, vienkāršībā NLP gadījumā. Pieņemu, ka daudzi novērtē, cik metodes ir ērtas un viegli realizējamas – šķiet, tās varētu pat dēvēt par organiskām, jo, precīzi formulējot uzdevumu, viss fiziskais un garīgais ķermenis pats palīdz rast risinājumu. Visbeidzot, ja manā pieredzē psihoterapija mēģina palīdzēt atrisināt kādu problēmsituāciju, tad NLP vēl arī iemāca, kā rīkoties citās, līdzīgās situācijās; vēl vairāk – kā no tām izvairīties un pat vērst sev par labu. Tas ir efektīvāks veids, kā organizēt savu dzīvi.

Raugoties plašāk, NLP mācības noderētu mūsu līdzcilvēkiem un sabiedrībai kopumā, lai atbrīvotos no negācijām, aizspriedumiem un, atklājot sevī tur mītošo potenciālu, paceltu mūsu valsti augstākā līmenī. Iespējams, tas izklausās utopiski, bet domāju, ka tas ir iespējams. Katram no mums tikai jāvelta laiks sev un jāatrod iespēja dzīvot saskaņā ar sevi un dabu.

Manas pārdomas par NLP pat dodas soli tālāk. Tā kā NLP pamatlicēji savas tehnikas ir balstījuši uz pētījumiem par to, kā darbojas mūsu psihe, kā darbojas veiksminieki vai pat, gadījumā ar fobiju dzēšanu – uz reāla cilvēka veiksmīgo iekšējo darbu, lai pārvarētu savas bailes, tad esmu pārliecināta, ka katrs var atrast savu individuālu veidu, kā strādāt ar sevi un, iespējams, atklāt sev kādas nianses, kas ir atšķirīgas no tām, kādas prezentē NLP. Kā mēs labi zinām, katram no mums ir savādāka uztvere un pieredze, tāpēc risinājumi arī var atšķirties. Iespējams, pēc kāda laika dzims kāda jauna NLP tehnika, kas piedāvās jaunas iespējas darbā ar sevi. Tā ir kustība pretstatā statiskumam un tās esence ir cilvēks darbībā pretstatā teoretizēšanai.

Viena no manām būtiskākajām atziņām ir: atslēga ir manī, nevis apkārtējos, vietās, lietās un notikumos. Līdz šim meklēju pārmaiņas ārpusē: novēlu vainu un  dusmojos uz citiem, gribēju mainīt citus un ietekmēt notikumus, tajā pat laikā savu iekšējo pasauli atstājot novārtā. Tikai galējas krīzes brīžos es tajā ieskatījos, jautājot: „Kāpēc tā?” Tur bija tik daudz mezglu un mezgliņu, ka vieglāk bija nolikt visu kamolu malā un nomierināties līdz nākamajai reizei. Galvenā kļūda: risinājuma vietā meklēju pamatojumu un attaisnojumu. NLP nodarbībā, pielietojot tehniku sešu soļu refreimings, zemapziņa atnāca pie manis kā visaptverošs miers, klusums un bezgalība. Tad sapratu, ka visi resursi ir manī, es varu atrisināt visus uzdevumus, ja vien meklēju atbildes sevī. Šo konkrēto tehniku izstrādāju uz kādu savu veselības niansi, kas mani nodarbināja. Radošā daļiņa man deva skaidru norādījumu, pie kāda speciālista vērsties. Es to izdarīju, un tikai tagad, apkopojot kursos pieredzēto, konstatēju, ka problēma ir atrisināta.

Mani mulsina NLP tehnikas, kuras grūti izstrādāt vienatnē. Esmu samērā noslēgts cilvēks, tāpēc darbs grupā un atklāšanās ir apgrūtinoši. Lai arī Dace bieži uzsver, ka var iztikt bez problēmas izklāsta terapeitam, tomēr jūtu, ka atklāties ir noderīgāk, jo mums, kā kursantiem ar ierobežotu pieredzi šobrīd, ir sarežģīti strādāt situācijā, kad daudz kas paliek noklusēts. Bet iespējams, tas ir praktizēšanās un pieredzes trūkums. Domāju, ka arī citi kursabiedri jūtas līdzīgi. Lai atraisītos, vajadzīgs zināms laiks un cilvēku iepazīšana. Varbūt lieku reizi ir vajadzīgs atgādinājums, ka mūsu sarunas paliek tikai starp mums. Apzinos, ka kursu ievadmateriālos šie pamatpostulāti ir ierakstīti, bet pārliecināšanās par to vairākkārt atvieglotu uzticēšanos.

Man ir prieks, ka esmu ieguvusi norādes savā dzīves ceļā, kuru man trūka pirms iepazīšanās ar NLP. Tāpēc domāju, ka spēšu virzīties pa taisnāku un drošāku maršrutu, apkārtceļu un brikšņu vietā, tikai vispirms šīm zināšanām jākļūst par soli Nr.4 – neapzināto kompetenci, un to var paveikt, pastāvīgi trenējoties. Un ceļš turpinās…

Paldies!

24 Novembris, 2016

Twitter

trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 6:46pm
Tā ir mācība par sevis un citu cilvēku izzināšanu. Mācība par to, kā šīs zināšanas pielietot ikdienā, lai uzlabotu savu un arī sabiedrības dzīves kvalitāti. Kurss no 11. vai 21. septembra! INFO - https://t.co/LMPOvssZv0 https://t.co/qM61JZBqog jpc_nlp photo

Instagram

otrdien, Jūnijs 25th, 2019 at 10:42pm
 • 5
 • 0
otrdien, Jūnijs 25th, 2019 at 10:39pm
 • 10
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 10:51pm
 • 12
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 10:47pm
 • 7
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 12:01am
 • 9
 • 2
otrdien, Jūnijs 18th, 2019 at 6:34pm
 • 6
 • 0
otrdien, Jūnijs 18th, 2019 at 6:28pm
 • 17
 • 0
svētdien, Jūnijs 16th, 2019 at 10:08am
 • 10
 • 0
piektdien, Jūnijs 7th, 2019 at 8:56am
 • 9
 • 0
otrdien, Jūnijs 4th, 2019 at 8:10am
 • 5
 • 0
trešdien, Maijs 29th, 2019 at 8:39am
 • 10
 • 1
otrdien, Maijs 28th, 2019 at 11:06pm
 • 15
 • 0
pirmdien, Maijs 27th, 2019 at 10:53pm
 • 9
 • 0
ceturtdien, Maijs 23rd, 2019 at 11:11pm
 • 19
 • 0
trešdien, Maijs 22nd, 2019 at 10:35pm
 • 10
 • 0
sestdien, Maijs 18th, 2019 at 9:14am
 • 14
 • 0
trešdien, Maijs 8th, 2019 at 11:53pm
 • 12
 • 1
trešdien, Maijs 8th, 2019 at 11:43pm
 • 8
 • 0
piektdien, Maijs 3rd, 2019 at 10:46pm
 • 49
 • 0
pirmdien, Aprīlis 29th, 2019 at 9:02am
 • 12
 • 1
© Jauno psiholoģiju centrs | Izstrādāja gudramajaslapa.lv
Jauno psiholoģiju centrs