Setup Menus in Admin Panel

Eseja par NLP. Autors – Dženija. NLP Praktiķis 2015./2016.m.g.

Pirmā saskarsme ar  NLP

 Daudzus gadus atpakaļ NLP tehnikas man palīdzēja atgūt sevi, savu sirdsmieru. Viena no tehnikām, ko man piedāvāja, bija saišu pārraušana, kura deva gandrīz tūlītēju efektu. Tas mani ļoti pārsteidza, es gadiem ilgi mēģināju aizmirst par aizgājušiem cilvēkiem, par tiem, kas man darīja pāri, vai vienkārši palaist tos mīļos, kuri vairs nebija ar mani.

 Cilvēks, kas mani iepazīstināja ar NLP, izmantoja dažādu tehniku kombinācijas darbā ar mani, un tas bija pārsteidzoši, jo katra  no tām strādāja. Es mainīju savu dzīves pieredzi, atbrīvojos no bailēm un ieguvu jaunus resursus. Pateicoties šīm transformācijām, kuras notika ar mani, es sāku padziļināti  ieinteresēties par NLP kā par mākslu un psiholoģisku komunikāciju. Centos izprast visus NLP mehānismus, kā tie strādā, vai tiešam mēs spējam ar vārdiem un transa stāvokli izmainīt sajūtas un stāvokļus. Visi šie jautājumi mani uzvedināja apgūt NLP sistemātiski.

 Pirms es sāku mācīties, man jau bija priekšstats, kas ir NLP, ka tas tiešām ir efektīvs instruments, kā pilnveidot sevi un palīdzēt citiem, efektīvi pielietojot dažādas tehnikas gan komunikācijā, gan personības izaugsmē.

Kur apgūt NLP

 Tā kā sāku studēt psiholoģiju, bija skaidrs ka NLP ir efektīvs un praktisks tehniku un zināšanu kopums, ko vajag apgūt papildus, lai pilnveidotu savu pieredzi un mākslu komunicēt terapeitiskajā līmenī. Par skolas izvēli nešaubījos, jo ieguvu ļoti pozitīvas atsauksmes un ieteikumus no man tuviem cilvēkiem, ko respektēju un kuriem es uzticos. Tā es izvēlējos Jauno Psiholoģiju Centru.  Šī skola piedāvā ļoti elastīgas un plašas iespējas, kā apgūt NLP, var viegli pielāgot mācības darbam un citām studijām. Kad sāku mācīties Jauno Psiholoģiju Centrā, mani pārsteidza tā cilvēku dažādība kas interesējās par NLP. Mūsu grupā bija dažādu profesiju, vecumu un interešu pārstāvji, un visus interesēja viens – NLP.

Mācību process

 Pirmajās nodarbībās mūs iepazīstināja ar NLP pamatprincipiem. Viens no galvenajiem noteikumiem bija darbs ar sevi, izzinot sevi caur testu aizpildīšanu un dažādiem vingrinājumiem. Šis process izvērtās ļoti aizraujoši, jo izrādījās, ka man sevī bija daudz kas jāmaina, proti, negatīvā domāšana pakāpeniski bija jāpārveido uz pozitīvo. Interesanti bija uzdevumi un prakses, jauniegūtās zināšanas papildināja manu zinību krātuvi. Mans lielākais atklājums bija reprezentatīvās sistēmas, kuras salika visu nesakārtoto pa plauktiem. Šīs zināšanas man ļāva saprast lietas, kuras mani satrauca, proti, kāpēc mans bērns dara visu lēni un viņam nav svarīga kārtība, turpretī es esmu ātras dabas un tiecos pēc kārtības. Kāpēc tas viss ir tik svarīgi man un viņam nē, kāpēc ar dažiem cilvēkiem komunikācija iet viegli, bet ar dažiem tieši pretēji. Mani pārsteidza, ka pat ģērbšanās stils var palīdzēt noteikt, kas tev  stāv priekšā  – vizuālis, audiālis, kinestētiķis vai diskrētais cilvēka tips. Šī gada laikā es ieekonomēju daudz laika un nervu, atpazīstot cilvēkus pēc viņu reprezentatīvajām sistēmām. Šis sadalījums pēc manām domām ir atslēga uz veiksmīgu savstarpējo komunikāciju.

 Katras sistēmas atslēgvārdi ļauj sasniegt vēlamo rezultātu, kad ir darīšana  vai nu ar vizuāli, kinestētiķi utt.,

 Interesanti un pamācoši bija iepazīties  ar teoriju par mērķiem un metaprogrammām.

Šeit arī tika piedāvāti uzdevumi un prakses, kuras var izmantot dzīves situācijās.

 Viss mācību process ir veidots tā, lai ar katru lekciju kļūtu interesantāk un augtu vēlme iesaistīties praksēs. Kā pirmie uzmanīgie soļi, mācoties kalibrēšanu, raportu, enkurošanu, pāraug spēcīgā vēlmē apgūt NLP sarežģītās un interesantās tehnikas. Nepārliecinātība, ka izdarīsi ko aplami, pāriet, redzot veiksmīgu rezultātu beigās. Un tas ir pārsteidzoši, jo rezultāts vienmēr ir pozitīvs. Protams, ka lielu un visvarīgāko lomu visā mācību procesā spēlē neatkārtojamā pasniedzējas harizma, par kuru bija dzirdēts vēl pirms mācību sākuma. Dace Rolava vada lekcijas vieglā un interesantā gaisotnē, galvenais, lai studenti būtu ieinteresēti mācīties un piedalīties. Pasniedzēja papildina lekcijas ar dažādiem interesantiem faktiem un jaunumiem, un  ne tikai par NLP, bet arī par citām zinātnēm un mācībām. Simerons, ko pasniedzēja mums iedeva kā bonusu, laiku pa laikam atvieglo dzīvi. Šis fakts arī ir pārsteidzošs, jo no ticēšanas brīnumiem es jau esmu izaugusi.

Tehniku apgūšana

 Sākumā tiek pasniegta teorija par tehniku, tiek izstāstīts kam tā tehnika ir domāta, kādos gadījumos to labāk izmantot, kam pievērst uzmanību, to izpildot. Pēc teorijas apguves vienam studentam no grupas tiek piedāvāts kļūt par klientu un atrisināt kādu savu problēmu vai rast atbildi uz jautājumu, NLP profesionāles Daces Rolovas tehnikas paraugdemonstrējuma laikā. Pēc demonstrējuma ir iespēja uzdot visus neskaidros jautājumus, ja tādi ir radušies par konkrēto tehniku. Tad studentam, kurš bija klienta lomā, tiek dota iespēja padalīties ar iespaidiem un sajūtām, ko viņš izjuta seansa un transa laikā. Katrs no grupas dalībniekiem mainās ar terapeita un klienta lomām.

 Šādi var izstrādāt tehniku, saprast un iemācīties, kā to lietot. Pārsteidzoši bija tas, ka pat iesācējiem izdodas izpildīt tehnikas un gūt labus rezultātus. Interesants fakts ir tāds, ka, pielietojot transa tehnikas, dalībnieki bija pārsteigti par dudzējam izjūtām un ķermeņa izpausmēm vingrinājuma laikā, ko iepriekš neviens nebija jutis.

 Viens no aspektiem, ar kuru saskāramies mācību laikā, bija dalībnieku nevēlēšanās iesaistīties praksēs. Neattīstot savas iemaņas gan kā terapeits, gan kā klients, pēc manam domām, nevar īsti izprast tehnikas darbību un efektu.

 Pakāpeniskai  tehniku apguvei var izmainīt tos stāvokļus, kas ilgstoši traucēja justies labi vai nu arī panākt mērķu realizēšanu.

 Apgūstot psiholoģiju un NLP vienlaikus, ir vieglāk saprast, kā darbojas bezapziņa un apziņa. Kā var savienot klasisko psiholoģiju un zināšanas par NLP tehnikām. Šīs zināšanas dod iespēju efektīvāk palīdzēt klientiem, kuri vēršas pēc palīdzības ar dažādiem dzīves jautājumiem un problēmām.

Tehnikas

Saišu saraušana

 Šo tehniku, pēc manām domām, ir jāizmanto, pirmkārt, strādājot ar sevi. Saišu saraušanas tehnika dod iespēju atbrīvoties no aizvainojumiem, sāpēm, pārmetumiem, kuri krājušies gadiem, un no dzīvošanas pagātnē, kura ir saistīta ar konkrētu cilvēku. Katram no mums ir bijušas situācijas un cilvēki, kurus mēs mēģinām aizmirst, un  tas  

mūs velk visu laiku atpakaļ pagātnē. Nesaraujot saites ar šīm personām, nav iespējams doties tālāk un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi gan no emocionālā, gan no fiziskā aspekta. Šeit iet runa gan par personām kuras ir darījušas jums pāri un aizvainojušas, gan par tiem cilvēkiem, kurus jūs esat mīlējuši, bet viņi ir aizgājuši aizsaulē, un jūs tos nespējat palaist prom un atvadīties. Šī tehnika ir ļoti noderīga arī pēc šķiršanās procesa, kur kāda no pusēm nespēj atteikties no bijušā partnera utt. Pateicoties šai tehnikai, ar iztēles palīdzību var atbrīvoties no saitēm jebkurā klientam pieņemamā veidā, jo, tikai iztēlojoties personu, vizualizējot to vai saites, kas jūs vieno,  ir iespēja paskatīties uz situāciju no malas un saprast, kas ir bijis par traucēkli visu šo laiku. Šī tehnika ir pieprasīta klientu vidū, jo gandrīz katram ir tā persona X, kura neatstāj mūsu prātu.

Baltās lapas tehnika

 Baltās lapas tehnika ir vienkārši izpildāma gan terapeitam, gan klientam. Šis paņēmiens ļauj ātri un efektīvi izdzēst nepatīkamās atmiņas, sajūtas, situācijas utt.

 Viss, kas jādara, ir jāiedomājas balta lapa vai balts ekrāns, uz kura klients uzliek bildīti,  ko vēlas dzēst vai nomainīt. Tālāk šis attēls iztēlē ir jāloka, kamēr tā paliks tik maza, ka izgaisīs, šādi dzēšot nevēlamās atmiņas un veidojot vēlamo nākotni vai tagadni savā uztverē un sajūtās. Tehnika ir efektīva un ātra, ar to var palīdzēt kā klientiem, tā arī sev. Baltais ekrāns palīdz tikt galā arī ar trauksmi vai satraukumu, pateicoties izmaiņu metaforām un viegla transa stāvoklim.

Laika līnija

 Šo tehniku sauc arī par SOS tehniku. Ar laika līnijas palīdzību var izmainīt sajūtas, kuras mums nepatīk, proti, neizskaidrojams satraukums, kad atrodamies noteiktā situācijā, trīsas sirdī, neizskaidrojama panika utt. Šī tehnika palīdz mums no tagadnes atrast šo sajūtu cēloņus, atgriežoties pagātnē un izmainot nepatīkamās atmiņas vai situācijas uz mums vēlamo iznākumu. Laika līnija dod iespēju skatīties nākotnē bez traucējošiem enkuriem no pagātnes. Šī tehnika ir izmantojama praktiski ar jebkuru klientu, jo ikvienam ir šie momenti, kurus mēs nevaram izskaidrot, bet vēlamies no tiem atvadīties.

Fobiju dzēšana

Šī tehnika palīdz strādāt ar bailēm, kuras tika iegūtas dzīves laikā, proti, bailes no suņiem, no augstuma, fobijas, ko iemantojām bērnībā, bailes no tumsas utt. Vēl tehnikai ir nosaukums Kinoteātra tehnika. Pielietojot praksē fobiju dzēšanu, ir jāizskaidro klientam, kā un kas notiks terapijas laikā, lai nerastos apmulsums un neskaidrības. Atkarībā no bailēm ir jāpielieto metaforas, kuras palīdzēs nostiprināt iegūto rezultātu. Pēc manām domām, šo tehniku ir jāpraktizē pēc iespējas biežāk, lai to iesakņotu, līdz  strādās kā  elpošanas reflekss.

Loģiskie līmeņi

 Sākšu ar to, ka pateicoties šai tehnikai, ir iespēja iemācīties sastādīt un norunāt perfektu publisko runu. Iemācoties loģisko līmeņu secību, runa vai prezentācija būs saprotama un efektīva jebkuram cilvēkam ar jebkuru reprezentatīvo sistēmu.

 Loģisko līmeņu integrācijas tehnika ir paredzēta darbam ar mērķu apstiprināšanu, sevis izzināšanas procesiem, jautājumiem par darbu un projektiem, ar nākotnes  plāniem, meklējot jaunus resursus utt.

Šai tehnikai pamatā ir vajadzību piramīda, ar galvenajiem jautājumiem no tās – apkārtne – kur?, darbības – ko tu dari?, spējas, iespējas – kā?, pārliecības, vērtības – kāpēc?, identitātes, lomas – kas es esmu? un pēdējais ir būtība jeb nākotne. Loģisko līmeņu tehnikai ir 12 soļi, tehnika tiek izpildīta stāvus, atšķirībā no citām tehnikām. Sākumā klientam tiek piedāvāta saruna par viņu uztraucošo jautājumu, kuru viņš grib atrisināt ar tehnikas palīdzību.

 Pirmo reizi izmēģinot loģisko līmeņu integrācijas tehniku, biju klienta lomā, un sajutos pārsteigta par visām tām sajūtām, kuras es izcēlu tehnikas laikā – šķiet, nevainīgs sākums noveda pie lietas būtības.

 Es pieminēju tikai dažas no visām tehnikām, ko mūs iemācīja Jauno Psiholoģiju Centrā. Pateicoties šīm neaizstājamajām zināšanām, man ir iespēja labāk iepazīt sevi  un veikt izsmeļošu darbu ar emocijām, sajūtām, atmiņām utt., pilnveidojoties par personību, kāda vēlos būt. Šie instrumenti ir neaizstājami darbā ar klientiem. Pateicoties NLP, esmu vairāk sapratusi apziņas un bezapziņas iespējas, to slēptos resursus.

23 Novembris, 2016

Twitter

trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 6:46pm
Tā ir mācība par sevis un citu cilvēku izzināšanu. Mācība par to, kā šīs zināšanas pielietot ikdienā, lai uzlabotu savu un arī sabiedrības dzīves kvalitāti. Kurss no 11. vai 21. septembra! INFO - https://t.co/LMPOvssZv0 https://t.co/qM61JZBqog jpc_nlp photo
svētdien, Jūnijs 16th, 2019 at 7:48pm
Kas ir tas noslēpumainais spēks, kurš palīdz stiprajiem cilvēkiem nepadoties dzīves grūtībām un likteņa triecieniem - DZĪVESSPĒKS! Ceturtdienu vakaros no 12. septembra pl.18:00-21:00. 3 mēneši. INFO - https://t.co/KgrXfwzbCb https://t.co/9w9dVXaLdg jpc_nlp photo
svētdien, Jūnijs 16th, 2019 at 6:55am
Biznesa hipnoze vadītājiem. Tavas superspējas. Tu to vari! Kurss, lai pēc vasaras atpūtas saglabātu savas darbaspējas. Otrdienu rītos no 6. augusta pl.10:00-13:00. INFO - https://t.co/jHVmNV84Or https://t.co/BmSJp5DVf4 jpc_nlp photo

Instagram

trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 10:51pm
 • 12
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 10:47pm
 • 7
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 12:01am
 • 9
 • 2
otrdien, Jūnijs 18th, 2019 at 6:34pm
 • 6
 • 0
otrdien, Jūnijs 18th, 2019 at 6:28pm
 • 17
 • 0
svētdien, Jūnijs 16th, 2019 at 10:08am
 • 10
 • 0
pirmdien, Jūnijs 10th, 2019 at 10:33pm
 • 7
 • 0
piektdien, Jūnijs 7th, 2019 at 8:56am
 • 9
 • 0
otrdien, Jūnijs 4th, 2019 at 9:59pm
 • 7
 • 0
otrdien, Jūnijs 4th, 2019 at 8:10am
 • 5
 • 0
trešdien, Maijs 29th, 2019 at 8:39am
 • 10
 • 1
otrdien, Maijs 28th, 2019 at 11:06pm
 • 15
 • 0
pirmdien, Maijs 27th, 2019 at 10:53pm
 • 9
 • 0
ceturtdien, Maijs 23rd, 2019 at 11:11pm
 • 19
 • 0
trešdien, Maijs 22nd, 2019 at 10:35pm
 • 10
 • 0
sestdien, Maijs 18th, 2019 at 9:14am
 • 14
 • 0
trešdien, Maijs 8th, 2019 at 11:53pm
 • 12
 • 1
trešdien, Maijs 8th, 2019 at 11:43pm
 • 8
 • 0
piektdien, Maijs 3rd, 2019 at 10:46pm
 • 49
 • 0
pirmdien, Aprīlis 29th, 2019 at 9:02am
 • 12
 • 1
© Jauno psiholoģiju centrs | Izstrādāja gudramajaslapa.lv
Jauno psiholoģiju centrs