fbpx

Setup Menus in Admin Panel

Eseja par NLP. Autors – Ēriks. NLP Praktiķis 2016./2017.m.g.

ESEJA PAR NLP

          Labdien! Jautāšu Jums visiem kopā un katram atsevišķi! Uz manu uzdoto jautājumu atbildiet nevis man, bet katrs pats sev un mēģiniet iztēloties kā viss notika! Tātad uzmanību, jautājums: Vai esat kādreiz bijuši jūrmalā, brīdī  kad dabas māte demonstrē vienu no savām varenajām izpausmēm un ļauj vējam pūst tik, cik vien spēka? Vai esat staigājuši gar jūras krastu un vērojuši, kā vējš bez lielas piepūles garās smilgas loka gan šādi, gan tādi? Gan pa labi, gan pa kreisi, gan noliecot līdz zemei, gan ar nākamo vēja brāzmu stalti paceļot tās augšā!? Gan tiem, kuri šo dabas spēka varenību ir vērojuši savādākā izpausmē, gan tiem, kuriem uzbūru ainu ar vējā līgojošos smilgu, visticamāk ir sajūta, ka smilga vējā esmu es! Jā, jums ir absolūta taisnība! Diezgan lielu apzinātās dzīves daļu pavadīju tieši tā, kā ‘’smilga vējā’’! Strādāju darbu, kurš man ļoti patika, ieslīgu darbaholismā. Dzīvoju ar spēcīgu, stingru pārliecību, ka tā ir pareizi, labi un forši, ka tas ir tieši tas, ko vēlos no šīs dzīves! Arī NLP runā un stāsta par cilvēka iekšējo pārliecību starp sajūtām, domām, emocijām un verbālām izpausmēm – kongruenci! Ja cilvēkam, tādam kā man, jeb ik vienam uz šīs planētas Zeme, kur mitinās vairāk kā 7 miljardi iedzīvotāju, piemīt šī kongruence, tad pārliecināt par pretējo iespējams tikai tad, ja cilvēks pats to vēlas! Esmu pateicīgs savam liktenim, dzīvei, apstākļu sakritībām, tam, ka esmu bijis pareizā vietā un pareizā laikā, lai pieņemtu stingru un svarīgu lēmumu šo kongruenci mainīt! Mana iekšējā kongruence par to, ka jāsāk sevi pilnveidot un attīstīt ar pašizaugsmes mācībām, lika man rīkoties! Absolvēju vienus no pašizaugsmes kursiem, kuros, līdzīgi kā NLP nodarbībās,, pret saviem studiju biedriem jābūt ļoti atklātam, patiesam. Pavadot laiku mācībās iepazīstam arī studiju biedrus, viņu intereses, vēlmes, patikšanas, aizraušanās un, pazīstot manu būtību, kāds teica: ‘’Ērik, pamēģini pastudēt NLP, zinot tavas vēlmes un intereses, tev patiks!’’ Nolēmu ieklausīties šajā padomā, jo varu būt tikai ieguvējs! Atbraucu uz NLP iepazīšanās prezentāciju, kur satiku dažādus interesantus cilvēkus un kādu smaidošu sievieti, kura nostājās auditorijas priekšā! Lūk, tā sākās mans ceļš, sadarbība, draudzība un partnerība ar NLP!

Pirmajā iepazīšanās nodarbībā šī smaidīgā sieviete auditorijas priekšā protams bija Dace Rolava! Dace izklāstīja par to, ko tad sevī īsti ietver NLP (neirolingvistiskā programmēšana)! Nodemonstrēja tehniku, kā vienkāršs, no dažādām ģeometriskām figūrām uzzīmēts cilvēciņš par autoru var pastāstīt  gandrīz visu! Satriecoši, ko gan mēs spējam paši par sevi pastāstīt ar vienkāršu zīmējumu! Ir tikai vajadzīgs tulks, kurš to visu prot pārtulkot! Jā, Daces aizrautība ar šo zinātni, iegūtā darba pieredze un zināšanas ļauj būt par šo tulku! Tajā brīdi likās fantastika! Aizrāva mani Daces stāstījums par NLP, demonstrācija, un manī pamodās ziņkāre, kā tas viss darbojas?! Tika pieņemts stingrs lēmums, būšu NLP Praktiķis! Tika stāstīts arī par to, ka baidīties no vārda ‘’programmēšana’’ ir lieki! Runājot ar daudz un dažādiem cilvēkiem, saprotu, ka daudzi baidās no vārda ‘’programmēšana’’, jo šis apzīmējums sabiedrībā atpazīstams lielākā mērā ar negatīvu nokrāsu! Apgūstot NLP teoriju un strādājot ar dažādām tehnikām, arī uz sevis pārbaudīju, ka cilvēka spriedumi, pateiktie teikumi, izvirzītie apgalvojumi tiek veidoti, ņemot vērā katra paša personīgo iepriekšējo pieredzi. Tāpēc, ja cilvēkam ar vārdu ‘’programmēšana’’ ir bijusi tikai negatīva pieredze, šī pieredze tāda arī paliks tik ilgi, kamēr vietā nāks jauna, pozitīva pieredze! Šādos gadījumos NLP šo vārdu nosauktu par Trigeri! Lai arī kādā kontekstā izskanētu šis vārds, cilvēkam ar negatīvu pieredzi reakcija būs negatīva! Šajā kursā apguvām vienu no daudzām lieliskajām tehnikām “Personīgās vēstures izmainīšana’’! Šī tehnika ļoti lieliski palīdz šādās un līdzīgās situācijās! Tehnika ļoti vienkārša, soļi skaidri un saprotami. Vienīgais nosacījums – ļauties savai iztēlei un zemapziņai. Ļaut, lai tās strādā Jūsu labā un viss izdodas! Situācijas, kuras mūs kādreiz kaitināja, tracināja, lika justies neveikli vai kā citādi izjutām diskomfortu, pēc labi padarīta darba, tagad liekas tik vienkāršas un pašsaprotamas. Uztveram mierīgi, nosvērti, esam par sevi pārliecināti un vienīgais par ko domājām, kur gan mēs bijām ātrāk?! Kāpēc neko nezinājām par NLP? Jā, bet lietas ar mums un notikumi mums apkārt  notiek tieši tad, kad tiem ir pienācis īstais brīdis! Bieži uzdodu sev jautājumu: ”Kāpēc esmu tieši šinī NLP praktiķa grupā? Kāpēc tieši ar šiem cilvēkiem? Ko es no tā varu mācīties? Kādu pozitīvu pieredzi es varu iegūt? Varbūt gluži pretēji – negatīvu?” Es domāju, ka nekļūdīšos, ja teikšu, ka katram cilvēkam, kurš apgūs kaut ko jaunu, jautājumu ir vairāk  kā atbildes! It sevišķi, ja runājam par tādu smalku un interesantu cilvēka izzināšanas mākslu kā NLP. Jautājumi, jautājumi, jautājumi, to ir daudz! Mācoties NLP praktiķi, protams arī atbildes ir saņemtas uz daudziem jautājumiem, situācijām, emociju izpausmēm. Saprasti notikumi, kāpēc tas ir tieši tā un ne savādāk, saprasta daudzu līdzcilvēku izturēšanās, reakcija, rīcība!

Jā, šobrīd mans aizraujošais pieredzes un jaunu zināšanu iegūšanas ceļojums pa NLP Praktiķa kursu tuvojas noslēgumam! Un šajā esejā rakstu par tehnikām ar sapratni par šī vārda nozīmi! Pirmajās nodarbībās viss bija pavisam citādi! Ierados uz nodarbībām, tvēru katru pasniedzējas zilbi, katru vārdu, katru teikumu! Bieži dzirdēju vārdus ‘’tehnika’’, ‘’instruments’’, ‘’sistēmas’’, ‘’modeļi’’! Šie vārdi manī raisīja tādas emocijas, kā apjukumu, neizpratni, mazliet haosu, jo tas viss atteicās manā galvā kārtoties tādā secībā, lai es to visu spētu izmantot savai labklājībai un dzīves kvalitātes uzlabošanai! Gāja laiks, tika cītīgi apmeklētas nodarbības, lasīts materiāls, pārspriestas lietas ar studiju biedriem un, protams, viss nostājās savās vietās, lietas palika skaidrākas, saprotamākas! Līdz ar to baiļu sajūta par  nesaprotamajiem vārdiem mani ir atstājusi!

Mācoties NLP praktiķa kursā ieguvu zināšanas par to, kā cilvēkus iedalīt pēc to reprezentatīvajām sistēmām. Cilvēki iedalās vizuālā tipa, audiālā tipa un kinestētiskā tipa cilvēkos. Kā arī šīm vadošajām reprezentatīvajām sistēmām klāt vēl pievienojas diskrētā tipa iezīmes. Šīs iegūtās zināšanas ir ļoti vērtīgas un vienkāršas lietošanā. Ikviens, kuram ir šīs zināšanas, var tās pielietot ikdienā. Piemēram, dodoties iepirkties uz sev tīkamu un iecienītu veikalu. Ierodoties veikalā, izmantojam vēl vienu no NLP unikālajiem instrumentiem – kalibrēšanu. Veicot kalibrēšanu, saprotam, kāda tipa cilvēks ir pārdevēja. Līdz ar to kļūst skaidrs, kādi vārdi, kādi teikumi, kādi predikāti mums ir jālieto sarunā, lai mēs sev vēlamo rezultātu sasniegtu bez liekiem pārpratumiem un stresa.  Lai pārdevēja mūsu teikto uztvertu skaidri, saprotami, nekļūdīgi un ar prieku palīdzētu mums tikt pie mūsu kārotās preces vai produkta. Pārdevēja ir priecīga par apkalpoto klientu un mēs savukārt esam priecīgi jau par vairākām lietām. Priecīgi par smaidīgu pārdevēju, priecīgi par iegūto preci vai produktu, priecīgi par to, ka tik vienkāršā un ikdienišķā dzīves situācijā esam pielietojuši savas iegūtās zināšanas un diena ir izdevusies. Ikdienā bieži saskaramies ar to, ka iepirkšanās prieku un sajūsmu, iegūstot sev vēlamu lietu, aizēno mazāk laipna apkalpošana veikalā, kafejnīcā vai sabiedriskajā transportā.

Ikdienā mans darbs ir saistīts ar cilvēkiem, savstarpēju komunikāciju, lēmumu pieņemšanu. Līdz šim brīdim dzīvoju nelokāmā pārliecībā par to, ka komunicēt ar cilvēkiem man izdodas ļoti labi un saskarsme ar apkārtējiem ir lieliska. Mazliet ironizējot, tas bija apmēram tā, ka cilvēkus, kuru uzskati un domāšanas veids ir līdzīgs manējam, varēju saukt par ‘’savējiem’’, bet pārējie, kuru uzskati un domāšanas veids ir atšķirīgs no manējiem, tika ierindoti pie ‘’svešajiem’’.  Tomēr novēroju ļoti lielas pārmaiņas un izmaiņas, kad komunikācijā ar cilvēkiem un savā ikdienas darbā pielietoju jau iepriekš aprakstītās zināšanas un tām klāt vēl pieslēdzot vienu no daudziem NLP instrumentiem – raportu. Mana un arī apkārtējo cilvēku attieksme kļūst pozitīvāka, komunikācija vēl vieglāka, saprotamāka, konkrētāka, pārpratumu mazāk. Par kopējiem un pozitīviem lēmumiem, mērķiem, darbībām vienoties ir daudz vieglāk. Enerģiju, kuru kādreiz patērēju neauglīgās un ne tik ļoti produktīvās sarunās, tagad jau varu izmantot nosprausto mērķu sasniegšanai. Izklausās gaužām vienkārši! Jā, tas tiešām ir vienkārši! Tieši tik vienkārši mēs katrs varam padarīt savu ikdienu veiksmīgāku, saulaināku, patiesāku un priecīgāku! Ak, kur gan es biju ātrāk?! Man jau sen vajadzēja saskarties ar NLP! Bet protams, viss notiek tieši tad, kad jānotiek!

Pārcilājot domās NPL tehnikas, kuras saistītas ar savstarpējo komunikāciju, līdzcilvēku izpratni un saskarsmi, protams, atmiņā nāk ‘’Loģiskie līmeņi’’. Ļoti labs, spēcīgs un interesants NLP instruments. Cik gan interesanti mēs esam uzbūvēti, kādas gan unikālas būtnes mēs esam, ja dzirdot vienu un to pašu stāstu vai teikumu esam spējīgi uztvert dzirdēto dažādi! Pēc dabas esmu tāds cilvēks, kuram reizēm ir maza ticība tam, ko saka apkārtējie, kamēr pats par to nepārliecinos! Jā, arī šo instrumentu pats pielietoju un izmēģināju dzīvē. Pievienoju arī vēl klāt vēlamo teikuma uzbūvi, un rezultāts ir pārsteidzošs! Tagad drošu sirdi varu piekrist apgalvojumam, ka NLP tehnikas strādā! Lai kādu tehniku pielietotu, lai kādu instrumentu izmantotu, ja to dara pareizi, tas viss strādā! Ziņa, kuru vēlos kādam nodot, tiek saprasta tieši tā, kā esmu to domājis. Iesākumā, kamēr verbālajās izpausmēs tas viss kopā liekās diezgan grūti, un zemapziņa vēl mācās pieņemt manus jaunos uzvedības ieradumus, mans treniņš notiek rakstiski. Veidojot saraksti e-pastā, var pielietot šīs zināšanas un apvienot darba pienākumus ar savu personīgās izaugsmes attīstību, trenējot un slīpējot meistarību katru dienu! Tikai praktizējot un darot, mēs iegūstam jaunu pieredzi, jaunas zināšanas! Zināšanas, kuras izmantojam paši un varam arī dalīties tajās ar līdzcilvēkiem, darba kolēģiem, saviem tuviniekiem, saviem mīļajiem.  Zināšanas, kuras izmantojot varam palīdzēt arī citiem! Es ļoti ceru, ka arī no NPL praktiķa kursa 2016/2017 mācību gada grupas būs studenti, kuriem būs vēlme padziļināti izpētīt šo NLP zinātni, iegūt papildus prasmes un pieredzi, un viņi izmantos iespēju turpināt studijas  NLP Meistara kursā, vēlāk jau pie terapeitiskā darba. Un es būšu lepns! Būšu lepns par to, ka ceļojumu šajā aizraujošajā  NLP ‘’Zemē’’, kādā 2016. gada septembrī uzsākām kopā! Tas, ko esam apguvuši, ir tikai maza daļiņa no lielā aisberga redzamās un neredzamās daļas.

Izdales materiāls, tehniku apguve, ieteiktā lasāmviela, tās protams viennozīmīgi ir noderīgas zināšanas turpmākai dzīvei. Un, kā jau mūsdienās pieņemts, mūsdienu cilvēkam ir vēlme saņemt vēl kaut ko klāt tam, ko jau esam saņēmuši. Protams, arī šajā ziņā mēs esam lutināti. Te gribu pieminēt Daces lieliskos bonusus. Bonusi par to, kā uzlabot veselību, kā ziemas tumšajos un rudens drēgnajos vakaros palikt mundriem, smaidīgiem un dzīvespriecīgiem. Bonuss par domu spēku, bonuss par rīta un vakara elpošanu, jo daudzi no mums piedzīvo to, ka ikdienas steigā paveiktais vai arī gandrīz paveiktais vēl vakarā ilgi un ilgi maļas domu līmeni un bezmiegs mēģina nozagt mums kādu stundiņu miegam veltītā laika. Šie un vēl daudzi citi bonusi ir ļoti labi palikuši atmiņā, pierakstīti studiju pierakstos un arī pielietoti dzīvē, lai uzlabotu savu dzīves kvalitāti un komfortu. Šos bonusus pat ‘’Mammā – Googlē ‘’ atrast būs sarežģīti, bet NLP praktiķa absolventiem tie jau ir!

Liela daļa cilvēku sapņo par to, lai pasaule kļūtu labestīgāka, lai pasaule kļūtu pozitīvāka, lai smaidīgo cilvēku būtu vairāk, kā ne tik smaidīgo, lai uz pasaules valdītu miers, mīlestība, saticība. Pēc manām domām, NLP vajadzētu mācīt jau bērnudārzā, vēlāk pamatskolā un arī augstskolās. Protams, katrai mērķauditorijai piemērotā sarežģītības pakāpē. Domāju, ka šīs zināšanas jau no bērna kājas palīdzētu dzīvot cilvēkiem labāk, veselīgāk, komfortablāk, pozitīvāk. Ar mūsu spēkiem ir mazliet par maz, lai vienā dienā izmainītu pasauli, lai īgnajiem liktu smaidīt, lai slimais taptu vesels, lai tas, kuram trūkst iztikas līdzekļu,  taptu pārticis. Mazliet par maz, lai visā pasaulē mīlestība, saticība, labestība un miers uzsnigtu  kā pirmais sniedziņš  kādā saulainā rudenīgā dienā. Tāpēc sāksim mainīt pasauli, mainot katrs pats sevi. Uzsmaidi pasaulei un tā uzsmaidīs tev! Jā! To mēs varam! Tādam mērķim mums resursu pietiek! Darām tā!

Mūsos katrā  ir atrodami resursi, lai piepildītu jebkuru mūsu sapni! Ļaujieties sapņiem, lai cik pārdroši arī tie būtu, nekautrējaties no tā, ko patiesi vēlaties! Noticiet un ticiet paši sev, savem spēkiem! Tam, ka viss izdosies! Ļaujiet, lai zemapziņa strādā katra paša labā, lai tā kļūst par mūsu padomdevēju un sabiedroto! Viņai ir atbildes uz gandrīz visiem jautājumiem. Ļausimies pozitīvām domām, izteiksim tās skaļi vārdos, pierakstīsim  blociņos! Priecāsimies par visu to, kas mums jau ir, mazāk bēdāsimies par to, kā mums nav! Tikai un vienīgi mēs paši izvēlamies to, kā justies, ko domāt, kā veidot savu dzīvi!

Lūk! Tāds ir mans aizraujošais piedzīvojums. Piedzīvojums ar nosaukumu ‘’NLP Praktiķis’’.

Paldies Dacei Rolavai!

3 Augusts, 2017

Twitter

Instagram

pirmdien, Jūlijs 15th, 2019 at 11:09pm
 • 6
 • 0
pirmdien, Jūlijs 15th, 2019 at 11:01pm
 • 23
 • 0
otrdien, Jūlijs 9th, 2019 at 9:54pm
 • 19
 • 0
pirmdien, Jūlijs 1st, 2019 at 11:27pm
 • 9
 • 0
otrdien, Jūnijs 25th, 2019 at 10:42pm
 • 10
 • 0
otrdien, Jūnijs 25th, 2019 at 10:39pm
 • 15
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 10:51pm
 • 13
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 10:47pm
 • 9
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 12:01am
 • 10
 • 2
otrdien, Jūnijs 18th, 2019 at 6:34pm
 • 7
 • 0
otrdien, Jūnijs 18th, 2019 at 6:28pm
 • 17
 • 0
svētdien, Jūnijs 16th, 2019 at 10:08am
 • 10
 • 0
piektdien, Jūnijs 7th, 2019 at 8:56am
 • 10
 • 0
otrdien, Jūnijs 4th, 2019 at 8:10am
 • 5
 • 0
trešdien, Maijs 29th, 2019 at 8:39am
 • 10
 • 1
otrdien, Maijs 28th, 2019 at 11:06pm
 • 15
 • 0
pirmdien, Maijs 27th, 2019 at 10:53pm
 • 9
 • 0
ceturtdien, Maijs 23rd, 2019 at 11:11pm
 • 19
 • 0
trešdien, Maijs 22nd, 2019 at 10:35pm
 • 10
 • 0
sestdien, Maijs 18th, 2019 at 9:14am
 • 14
 • 0
© Jauno psiholoģiju centrs | Izstrādāja gudramajaslapa.lv
Jauno psiholoģiju centrs