fbpx

Setup Menus in Admin Panel

Eseja par NLP. Autors – Ingus. NLP Praktiķis 2016./2017.m.g.

ESEJA PAR NLP

   Pirmais vakars mājās pie datora. Šodien  ar šo eseju ir sākusies mana cīņa par NLP praktiķu apmācības veiksmīgu nobeigumu. Pirmais solis  šajā ceļā, kas ilgs aptuveni  mēnesi, ir aprakstīt piecās lappusēs manas  pagājušā gada rudens, šī gada ziemas un pavasara gaitas NLP  Praktiķa kursos nedēļas nogalēs reizi mēnesī veselus deviņus mēnešus. Tas – lai  iesildītos rakstīšanai. Doma vien par 12 fonta lielumu mani neiedvesmo.

     Kā gudrās grāmatās visādi gudrinieki, cik atceros, rakstījuši, ka pirmā bijusi doma, tad vārds un tā tālāk, tad jāmēģina atcerēties, kas bija pirmsākums, lai es oktobrī atrastos Čaka ielas sētas mājas otrajā stāvā vienas septembra sestdienas diezgan agrā rītā pulksten desmitos. Viss man personiski sākās  vēl gadu iepriekš, kad man “yutube” izleca uz ekrāna viens no Krievijas interneta biznesa biznesmeņiem, tāds Aleks Janovskis ar saviem personiskās biznesa skolas nodarbību fragmentiem. Katrs sevi cienošs intelektuālās sfēras dalībnieks sevi šādā veidā pasniedz, lai radītu iespaidu par to, ar ko viņš nodarbojas. Viņš pieminēja amerikāni Entoniju Robinsu kā vienu no saviem skolotājiem, no kura viņš daudz ko aizguvis sevis attīstībai, pirms kļuvis tik par sevi pārliecināts, ka jutis sevī aicinājumu un spējas dot zināšanas cilvēkiem, kuri nodarbojas vai taisās  nodarboties ar biznesa lietām. Tas mani ieinteresēja un sāku meklēt internetā. Parādījās Yutubā jau paša Robinsa krievu valodā tulkotie nodarbību fragmenti, kuros radās  pirmie iespaidi par šo tiešām pasaules klases speciālistu, kas spēja aizpildīt un noturēt savā varā lielas cilvēku masas. Lai iegūtu momentā uzlādējošu lādiņu, ir vērts viņu Yutubā paklausīties desmit minūtes. Nākošais solis bija paskatīties, vai brāļu tauta nav kaut ko notulkojusi no angļu valodas sev krieviski. Bija gan. Cīnījos krieviski un tur saskāros ar neirolingvistiskās programmēšanas metodēm. Vēlāk, lai būtu jautrāk, parādījās informācija, ka viņa darbs tulkots savulaik latviski. Krievu valodu atsvaidzināt un pavingrināt smadzenes nenāk par ļaunu reizēm. Yutube, kā jau biznesa projekts pēc Robinsa meklējumiem, sāka piedāvāt citus krievu psihotehnoloģijas vietēja mēroga guru, no kuriem saprātīgākais, vismaz manā skatījumā, izrādījās Sergejs Kovaļevs. Izcīnīju cauri vēl vienu grāmatu krievu valodā. Viņš gan mēģina sevi pacelt augstākā plauktā nekā NLP, saucot savas tehnikas par neirotransformingu, ko pats esot izgudrojis un attīstījis. Tai pat laikā arī uz viņa grāmatām stāv virsū abreviatūra NLP. Tā kā tie paši vēži, tikai svaigāki.

    Tad interneta tehnoloģijas vienā reizē piedāvāja, tai brīdī man nezināmo, Daces Rolavas nodarbības ierakstu, kurā viņa analizēja kursu dalībnieku rakstura īpatnības, skatoties uz kaut kādiem skaitļiem, kuri bija sarakstīti uz tāfeles. Paralēli uz ekrāna sāka “izlekt” Personības pilnveidošanas centrs ar saviem NLP kursiem. Tā kā mamma Gugle piedāvāja divus firmu nosaukumus, tad meklēju tālāk. Pēc nelielas piepūles izdevās izvilkt dienas gaismā Daces kundzi un nokonstatēt, kuru firmu viņa pārstāv. Tālāk jau tehnikas lieta. Izrādījās ka tieši pēc nepilna mēneša sāksies kursi NLP Praktiķiem, kuros var pieteikties. Aizsūtīju pieteikumu un saņēmu apstiprinājumu, ka varu ierasties. Uz iepazīšanās nodarbību nebiju. Biju nokavējis vai neaizgāju speciāli, to šobrīd jau vairs neatceros. Nožēlas, ka nebiju, nav pat šobrīd. Tajā brīdī likās, ka neko neesmu palaidis garām. Ievads strauji tuvojas nobeigumam un  drīz būs jāķeras klāt, runājot skolas laiku terminoloģijā, iztirzājumam. Tas visos laikos bijis visgarākais un apjomīgākais lielums klasiskā literārā sacerējumā.

   Otrais vakars mājās pie datora. Turpinās cīņa ar sevi par esejas pieveikšanu. Ar ievadu, kura gaitā esam izsekojuši manas gaitas, līdz nokļuvu Čaka ielā, esam tikuši galā.  Laiks ķerties vērsim pie ragiem, tātad pašām nodarbībām. Pirmās sestdienas rīts. Kāpju augšā pa kāpnēm un nokļūstu 2.stāvā, kur man jāpiestiprina savs vārda žetons pie džempera. Lieta kļūst nopietna, bēgt vairs nevar, jo kājās bikses, atkāpties vairs nav kur. Eju iekšā zālē. Priekšā jau sēž daudz cilvēku, bet man izdodas iekārtoties labā vietā, pēc manām domām. Telpas galā uz statīva uzstādīta filmēšana kamera. Tai apkārt snaikstās kāds vīrs. Izskatās ka process tiks ierakstīts. No manas vietas viss pārredzams labi un man liekas ka filmēšanas kamera mani neķers, bet piebildīšu, ka noskatoties pirmo dienu ierakstus, nākas konstatēt, ka kamera ņem tuvu simtastoņdesmit grādu platā leņķī, tātad arī mani pilnā apjomā. Bet tas nav traucēklis un vēlāk par to vīru, kas filmēja, vismaz man, aizmirstas pilnībā. Kā jau civilizētā rietumu pasaules valstī pieņemts, arī šeit kafija, tēja, ūdens, cepumiņi. Pēc personiskajām garšas kārpiņām spriežot, kafija laba. Visi apsēduši ielokā, vīriešu dzimtas pārstāvju diezgan daudz, gandrīz puse uz pusi, tas tā apmēram uz aci, ja neveic matemātiskus aprēķinus. Konstatēju, ka labi vien būs, ka tās vārdu plāksnītes katram dalībniekam piespraustas pie krūtīm. Nebūs jāpiepūlas sākumā,  atceroties pārējo biedru vārdus. Vismaz man, kā cilvēkam, kam daži vārdi uzreiz nerada problēmas atcerēties, bet ar citiem iet nezin kāpēc grūti,  tas apmierina. Visi sēžam, pie galda  zāles galā aiz atsevišķa galda sēž Dace, viņa ieskandina ar  savu zvanu, un ziemas nodarbību maratons var sākties. Kā jau pierasts, pasniedzēja iepazīstina jeb atgādina par dienas kārtību, atgādina vispārpieņemtas disciplīnas priekšrakstus, kas ne ar ko neatšķiras  no  citos semināros piedzīvotās ierastās prakses. Starp citu, kad  sākumā biju piereģistrējies, man izsniedza nopietna apjoma izdales materiālu oranžos vākos. Krāsa man likās speciāli piemeklēta, lai  izdales materiāli būtu viegli saskatāmi un  atrodami, ja kādā brīdī  materiāli varētu kaut kur noklīst.

   Trešais vakars mājā pie datora. Turpinās cīņa par esejas apjomu. Nevar laist muļķi. Atkal atsaucu atmiņā  pagājušā gada rudens pirmo nodarbību. Atkal acu priekšā zāle ar puslokā sēdošiem, man tai brīdī  nepazīstamiem cilvēkiem. Latvijas apstākļos vairumā gadījumu, ja ne personīgi, tad vismaz kaut kur redzēts vismaz viens vai pāris cilvēku, bet šoreiz nekā. Jāsāk iejusties jaunajā, man nepierastajā kolektīvā, ja to tā var apzīmēt. Sēžu, klausos, kaut ko esmu dzirdējis, lasījis. Galu galā nedzīvoju pirmo dienu uz pasaules.

  Varam ķerties klāt pašām mācībām un mācību procesam. Vienkārši, īsi  un kodolīgi būtu uzrakstīt pāris vārdos, ka bija labi, bet šoreiz nespīd tik viegli tikt cauri un nebūtu godīgi pret tiem, kas lasīs šo īso prozas darbu, lai gan tas  nebūtu  neprecīzi. Man plaši nepatīk izpausties. Sākumā pilnīgi normāla prakse, ka ar savām rokām, pielietojot testus  un sacerējumus, ko paši uzrakstām un aizpildām, sākam iepazīt sevi niansēs. Vismaz man lielu globālu pārsteigumu nebija, bet nu pietiekoši lielas nianses parādījās par manām rakstura iezīmēm. Pieredzējām katrs ar sevi to pašu personības aprakstu un analīzi, ja to tā varētu nosaukt, ko es biju redzējis Yutuba fragmentā. Iespaidīgs skats priekš tāda ierindas cilvēka kā es. Apmēram tāpat kā pie iezemiešiem ieradušies baltie cilvēki un demonstrē  savu ieroču spēku. Neiedziļinoties procesa detaļās, jāsaka paldies par šādu šovu Dacei, lai gan tas patiesībā bija personības analīzes  process, kas balstās uz gadu  desmitiem izstrādātām metodikām. Filigrāni izskatās. Dacei tas padevās viegli, spēlējoties. Prakses jautājums, domāju. Šī epizode man kaut kā iespiedusies atmiņā. Laikam jau tāpēc, ka man neviens tik koncentrēti  nav aprakstījis manu personību. Tas vien jau bija vērtīgi. Beidzot divu pirmo dienu apmācību ciklu svētdienas vakarā jutos tiešām noguris. Bet ir viens bet – brīnumainā kārtā miegs nenāca visu abu dienu laikā. Tas gadās reti visādos semināros, kuros pēcpusdienā parasti uznāk tā saucamais “lūziens”. Jā, starp citu, varam nedaudz pieskarties mašīnas novietošanai kursu vietas apkārtnē. Zinot Rīgas specifiku, nevarēju sūdzēties, pat ziemā izdevās mierīgi noparkoties. Vienīgie izņēmumi tajās brīvdienās,  kad Ziedoņdārza apkaimē plosījās kolekcionāri, tad gan nācās kājot kilometru, bet tie ir dzīves sīkumi. Risinājums ir nepielietot skolas laiku gudrību un no gultas izkāpt laicīgi.

    Ceturtais vakars pie datora. Domāju, ka ieskats kursu gaisotnē  daudz maz ir aprakstīts. Laiks parunāt par pašām  NLP apgūšanas metodēm un paņēmieniem. Bez izdales materiāla, ko vēlams lasīt regulāri, lai nav tā kā man, kad vienā aprīļa vakarā, paņemot rokā izdales materiālu biezo sējumu, atskārstu, ka interesantas lietas sarakstītas. Domāju, ka sākumā lasījām visi, bet tad, vismaz es, kaut kā palaidu kārtību brīvsolī. Izdales materiālā diezgan labas anekdotes. Pati labākā, kurā bija teksts: ”Rij, lops”. Ja nonāksiet līdz kursu apmeklējumam, tad būs iespēja palasīt. Katrs atradīs savu, es tā domāju. Nav jau viņas tur iepītas izklaidei, bet gan mācību kontekstā, lai labāk izprastu attiecīgo mācību vielu. Viss mācību process griežas ap cilvēka dažādu nepilnību labošanu, dzēšanu  no ikdienas pielietojuma. Tas iet kopsolī ar katra dzīves kvalitātes uzlabošanu, kā šodien raksta visādos izdevumos  pa labi un pa kreisi. Sākumā vēl ne, bet vēlāk katrā nodarbībā iejutāmies, diletantiski tā varētu to traktēt, psihoterapeita lomā. Nosacīto upuri jeb pacientu tēloja kursa biedri. Sākumā viens terapeits, tad abi apmainās vietām. Joku nekādu, nevar līst iekšā otram galvā un sataisīt ķīseli tur. Iepriekšējo teikumu vēlams uztvert kā joku. Savstarpējos seansos darbojamies ar reālām savām bailēm, negatīvām pārliecībām, paradumiem, ko vajadzētu izskaust. Nomierināšanai var citēt Daces teicienu ka: ”Zemapziņa ir nodrošinājusies pret muļķiem”. Bet kā lai to pārbauda, ka tiešām droši. Nācās vien ticēt, jo mēs nebijām pirmā grupā, tātad iepriekšējie bija palikuši dzīvi un neskarti. Rīgā un apkārtnē nekas šausmīgs nebija dzirdēts. Melnais humors. Šobrīd Rīgas ielās pārvietojas padsmit šī kursa, vēl eksāmenus nenokārtojušie indivīdi. Parunājot ar kursabiedriem kafijas pauzēs un pusdienās, nekādas izmaiņas viņu uzvedībā nejūt. Daži saka, ka reizēm no kaut kā atbrīvojušies  savā uzvedībā, bet tas tā garāmskrienot. Dažos paraugdemonstrējumos, ko Dace veica, pirms mēs sākām paši veikt attiecīgo tehniku, atklājās tiešām traumas no bērnības. Nekādu joku, nopietns process. Nosaucot nodarbību sarakstā  tikai dažas  tādas lietas, piemēram kā: ”Ātrā fobiju dzēšana, vēlamo mērķu sasniegšana, darbs ar atkarībām, darbs ar konfliktiem, loģiskie līmeņi runā”, varam nedaudz saprast, ar cik nopietnām lietām cilvēka dzīvē mums bijusi saskare šo mēnešu laikā.

    Piektais vakars pie datora. Veikšu nelielu kopsavilkumu, jeb manas personiskās domas par manis piedzīvoto  Čaka ielas sētas mājā. Pirmkārt, par NLP. Runājot līdzībās ar ezīti migla, tad tur kaut kas ir. Pielietojot NLP tehnikas, notiek izmaiņas tevī pašā, kādā mazā milimetru nogrieznī. Laba sajūta, kad vari strādāt ar otru kolēģi pēc sistēmas ar mazām improvizācijas novirzēm. Un ja vēl šimais atzīstās, ka kaut kur aizgājis, uzkāpis, aizlidojis un tā tālāk, tad tas ir super. Otrkārt, par nožēlu jāsaka, ka brīnummetodes nav, kad ar vienu vēzienu atrisināsi visu to, ko esi dzīvē uzkrāvis sev virsū un iestūķējis galvā. Cilvēks ir pārāk sarežģīts mehānisms, lai ar to varētu tā vienkārši tikt galā.

   Nonācu pie atziņas  ka visi tie ārzemju gudrie, kuri drukā grāmatas un sola, kad izlasīsi viņa bestselleru, atvērsies paradīzes vārti, dzīvosi laimē, pārticībā  un tā jo projām, ekspluatē NLP un visu ap to. Tomēr tā nav sliktākā lasāmviela. Morāle jeb mans secinājums – gudrs, zinošs  cilvēks ir bīstams cilvēks. Paldies par uzmanību.

3 Augusts, 2017

Twitter

Instagram

pirmdien, Jūlijs 15th, 2019 at 11:09pm
 • 6
 • 0
pirmdien, Jūlijs 15th, 2019 at 11:01pm
 • 23
 • 0
otrdien, Jūlijs 9th, 2019 at 9:54pm
 • 19
 • 0
pirmdien, Jūlijs 1st, 2019 at 11:27pm
 • 9
 • 0
otrdien, Jūnijs 25th, 2019 at 10:42pm
 • 10
 • 0
otrdien, Jūnijs 25th, 2019 at 10:39pm
 • 15
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 10:51pm
 • 13
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 10:47pm
 • 9
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 12:01am
 • 10
 • 2
otrdien, Jūnijs 18th, 2019 at 6:34pm
 • 7
 • 0
otrdien, Jūnijs 18th, 2019 at 6:28pm
 • 17
 • 0
svētdien, Jūnijs 16th, 2019 at 10:08am
 • 10
 • 0
piektdien, Jūnijs 7th, 2019 at 8:56am
 • 10
 • 0
otrdien, Jūnijs 4th, 2019 at 8:10am
 • 5
 • 0
trešdien, Maijs 29th, 2019 at 8:39am
 • 10
 • 1
otrdien, Maijs 28th, 2019 at 11:06pm
 • 15
 • 0
pirmdien, Maijs 27th, 2019 at 10:53pm
 • 9
 • 0
ceturtdien, Maijs 23rd, 2019 at 11:11pm
 • 19
 • 0
trešdien, Maijs 22nd, 2019 at 10:35pm
 • 10
 • 0
sestdien, Maijs 18th, 2019 at 9:14am
 • 14
 • 0
© Jauno psiholoģiju centrs | Izstrādāja gudramajaslapa.lv
Jauno psiholoģiju centrs