fbpx

Setup Menus in Admin Panel

Eseja par NLP. Autors – Laurentīna. NLP Praktiķis 2016./2017.m.g.

ESEJA PAR NLP

Katram cilvēkam noteiktā dzīves posmā pienāk brīdis, kad esi neziņā par to, kā dzīvot tālāk? Arī manā dzīvē  šis posms pienāca,  un tajā brīdī sāku saprast, ka  vēlos ko vairāk. Pirmkārt – iepazīt  sevi, jo daudzus gadus tam vienkārši neatlika laika. Domāju  tikai par to, kā jūtas apkārtējie un sevi atstāju novārtā. Jau pirms 2 gadiem sāku skatīties sevis izzināšanas  virzienā.  Par Daci Rolavu es uzzināju no savas skolasbiedrenes,  kura bija mācījusies NLP. Bet tad atkal tiku ierauta nākamajā dzīves virpulī, no kura izkļūt man nebija pa spēkam,  un tad  jau sāku uzdot sev jautājumus -KAS ES ESMU?  KĀDAS IR MANAS DZĪVES VĒRTĪBAS?  KO ES GRIBU UZZINĀT PAR SEVI?  KĀ ES VARU IEPAZĪT UN SAPRAST CITUS?  Un tad es pieņēmu lēmumu un  pieteicos  uz kursiem pie Daces Rolavas.  Vairāk par savas izvēles pareizību pārliecinājos iepazīšanās nodarbībā, un nu, kursiem noslēdzoties , varu teikt,  ka izvēle viennozīmīgi bija pareiza.

Kas mani ievilka NLP pasaulē?  Daces personība, pieredze un plašās zināšanas, veids, kā tikt līdz mūsu prātiem.  Atnākot uz kursiem, man bija mērķis iepazīt sevi un sev tuvos  cilvēkus, kā arī izprast savas bailes no auditorijas, nedrošību, norobežošanos no apkārtējiem.  Nebiju domājusi, ka iepazīšos ar tik interesantiem  un savstarpēji atšķirīgiem cilvēkiem. Gan kursos aplūkotās tēmas, gan sarunas ar kursabiedriem  ir paplašinājušas manu redzesloku un izpratnes līmeni par dažādām lietām.  Protams,  bija arī tēmas, kuras mans prāts neuztvēra uzreiz, bet man ir materiāli, kuros varu ielūkoties jebkurā laikā. Uz katru nodarbību braucu ar interesi  un  jau ar nepacietību gaidīju nākošo.  NLP ir neparasti praktiskas zinātnes novirziens, kas sniedz personības domāšanas un uzvedības modeļus,  ko cilvēks  var izmantot ievērojamu rezultātu sasniegšanai. NLP metodes ir elastīgas un ļauj cilvēkam ātri saprast, kā doma iedarbojas  uz uzvedību. Un esmu arī izjutusi un pieredzējusi šajā mācību posmā, ka tas viss darbojas. Tas ir fenomenāli!

Mans ieguvums no NLP kursu programmas  noklausīšanās  ir spēja jau dziļāk izprast sevi un apkārtējos cilvēkus,  palīdzēt viņiem, pielietojot iegūtās zināšanas un tehnikas. Tas viss darbojas!  Man ir vieglāk kontaktēties ar cilvēkiem, jo zinu, ka spēju jau pēc  dažādām uzvedības pazīmēm pielāgoties viņiem, un līdz ar to sarunas notiek vieglāk un veidojas laba sadarbība.  Vēl ir ļoti daudz ar sevi jāstrādā, un šī ir  mana labākā izvēle  darbam ar sevi. Teikšu, ka jūtu zināmu progresu  risinot dažādus konfliktus vai nesaskaņas. Šķiet, ka esmu ieguvusi lielāku mieru un labāk izprotu savus bērnus, spēju uzstāties lielākas auditorija priekšā, pat pieteicos uz filmēšanos filmā, kur tiku apstiprināta, tikai diemžēl slimības pēc netiku. Un pats galvenais, esmu pārrāvusi saiti ar cilvēku, dēļ kura nonācu šajos kursos, un esmu viņam ļoti par to pateicīga. Esmu palīdzējusi savām paziņām pārraut saites ar bērniem, vecākiem,  bijušajiem  vīriem un sakārtot attiecības pašām ar sevi. Ļoti patīk šīs tehnikas, tāpēc vēlos turpināt mācības pie brīnišķīgās pasniedzējas Daces.

NLP kursi man lika saprast, ka strādāt ar sevi ir grūts darbs. Tas ir darbs visa mūža garumā, un jo ātrāk mēs to sākam darīt, jo sakārtotāka un laimīgāka ir mūsu dzīve.  NLP  saka, ka katram no mums ir visi nepieciešamie resursi savu mērķu  sasniegšanai. Es tagad tam ticu un es mācos to darīt.

Mani ļoti ieinteresēja informācija par mūsu uztveres kanāliem, kas ļāva aizdomāties, cik mēs esam atšķirīgi, cik dažādi redzam pasauli, cik atšķirīgi reaģējam uz realitāti. Vērojot cilvēkus, tagad vairāk pievēršu uzmanību žestiem, balss intonācijai, izskatam. Mēģinu prognozēt, kā viņi izturēsies konkrētā situācijā. Zināšanas par cilvēku tipiem (audiālajiem, vizuālajiem, kinestētiskajiem un diskrētajiem) rosina daudz pārdomu un beidzot dod man atbildes uz jautājumiem, kāpēc mani bērni izturas tā un ne savādāk, kāpēc man tuvie cilvēki ir tādi un to,  ka kaut ko mainīt ir lieka laika šķiešana, pieņemt un sadzīvot ar to, kas nav pieņemams arī nav vajadzīgs. Patiesībā, iepazīstot šos cilvēku tipus, paveras plašas iespējas izprast gan konkrēta cilvēka rīcību, gan izturēšanos, gan mantojumu, ko ieguvis no senčiem.

Interesanta kursa tēma bija par somatiku –  par zemapziņas iekšējiem limitiem,  kas dod somatiskas sajūtas, zemapziņa visu reģistrē un dod signālus, kam vienmēr ir pozitīvs nolūks. Vai es vienmēr ieklausos zemapziņā?  Diemžēl, ne vienmēr. Bieži nesadzirdu to  šajā dzīves skrējienā, tikai pēc tam, pārdomājot kādu konkrētu situāciju, saprotu,  ka bija jāieklausās intuīcijā.  Atsaucu atmiņā dažādas dzīves situācijas un sapratu, ka tur, kur  biju vadījusies pēc tā,  ko saka zemapziņa, lietas kārtojās daudz ātrāk, nekā tad, kad prāts ņēma virsroku, tad lietas kārtojās daudz ilgāk un ne vienmēr ar pozitīvu rezultātu. Tieši lekcijā dzirdētais liek pievērsties savām iekšējām sajūtām un palūkoties dziļāk. Zemapziņa ir dziļa aka, kura piepildīta ar fenomenālām iespējām, kuras pašiem jāmāk atšifrēt. Un katrs noslēpums rosina jaunatklāsmi – par sevi, par citiem, par dzīvi  un visumu, tas ir tas, ko man sniedza šie kursi  caur praktisko darbošanos.

Mani pārsteidza, kā Dace strādāja ar metaprogrammām, diagnosticējot katra domāšanas un uzvedības šablonus. Sapratu, ka lielākā daļa cilvēku cenšas darīt lietas, kuras viņiem nav jādara, strādā darbu, kas pilnīgi nav piemērots viņiem, vēlas  būt līderi, bet tas viņiem nav raksturīgi, vai arī otrādi, līderis atrodas sev nepiemērotā vietā, jo nezina, ka viņam ir dota šī unikālā īpašība. Par sevi uzzinot, biju pārsteigta, ka, uzklausot zemapziņu, strādāju darbu, kas man patīk un esmu  pareizā vietā, mīnusi tie, ka neticu līdz galam tam, ko daru, tāpēc veicu šīs pārbaudes sevī un ik pa laikam uzlieku kāju uz bremzies. Šķita, ka  it kā emu līdere, bet  tomēr  tā nav, tad  tāpēc man vienmēr vadīšana sagādāja daudz spriedzes un spēka izsīkumus. Mans darba devējs jau vairākus mēnešus centās mani pierunāt uz grupas veidošanu, bet pēc šīs analīzes es atteicu un paliku pie sava darba, kurā ielieku vairāk zināšanas no NLP un gūstu lielāku gandarījumu par padarīto.

Kopā apgūtās tehnikas, kuras varbūt agrāk būtu uztvērusi  ar mazu skepsi, palīdz mainīt domāšanu, pateicoties Daces pamatojumam, kas balstīts uz pētījumiem. Es tagad lūkojos uz šīm tehnikām no cita skatupunkta. Tagad zinu, ka mēs dzīvojam enkuros. Esmu izmantojusi enkuru uz meitiņu, iedrošinot viņu un uzslavējot. Pati sev tagad lieku enkuru pirms uzstāšanās. Tas tik ļoti palīdz, un katru reizi es pateicos zemapziņai par šo iespēju mācīties NLP.  Pēc katras nodarbības  man ir pārdomu brīdis, kur visu to, kas mani uzrunāja, ielieku savā kastītē, kura vajadzīgā brīdī atveras un dod iespēju no turienes izņemt sev vajadzīgo lietu, lai dzīve taptu priecīgāka, skaistāka un sakārtotāka. Braucot uz un no skolas kopā ar Ēriku, kurš arī vēlas izprast sevi ar NLP palīdzību, mēs bieži izrunājam kursos apgūtās tēmas, diskutējam, izsakām katrs savu viedokli, līdz ar to tas vēl vairāk nosēžas mūsu prātos.

Tehnikas, tehnikas, tehnikas!  Sākumā nevarēju atvērties, nedrošība, neziņa, bailes kļūdīties. Ar katru nodarbību parādījās lielāka interese, atbrīvošanās un ļaušanās.

Piemēram, „Volta Disneja” stratēģiju mazliet pielietoju darbā, liekot cilvēkiem pasapņot par to, kādu vēlēsies saņemt pensiju un ko vēlēsies darīt tad, kad būs daudz brīva laika. Tas tiešām darbojas, jo katram ir savi sapņi un, kaut reizi ļaujoties sapņošanai, tiem ir iespēja piepildīties. Tajā brīdī cilvēku sejas atplaukst smaidā un viņi ceļo, būvē „mājas” brauc ar kuģi kruīzā un ir laimīgi.

„Sešu soļu refreimings” – viena no NLP pirmajām tehnikām, kas saistīta ar Miltona Eriksona modelēšanas periodu.  Refreimings nozīmē attieksmes mainīšanu pret kaut ko. Tehnika, kura palīdz sazināties ar savu zemapziņu.

Tehnika „Loģisko līmeņu integrācija”. Loģiskie līmeņi ir visās dzīves jomās.  Maslova piramīda, kas palīdz labāk izprast loģiskos līmeņus, kad dodamies no viena līmeņa uz nākamo. Kad piepildām vienu līmeni, mainās nākamais.  Man patīk šīs tehnikas struktūra,  kurā, it kā dodoties pa kāpnēm augšup un uzdodot jautājumus kur?, ko dara?, kā?, kāpēc?, kas?, kas es esmu?, nonāk līdz būtībai.  Pēc tam atkal, saglabājot garīguma līmeni, dodas atpakaļ un papildina pakāpienu saturu. Šo tehniku es atkal izmantoju savā darbā. Sākot mācības, man viens no mērķiem bija atbrīvoties no bailēm, ko izraisīja uzstāšanās auditorijas priekšā.  Uzrakstot savu prezentāciju, izmantojot šos jautājumus, es biju pārsteigta par to, ka  auditorijas priekšā beidzot spēju sevi  dzirdēt un  atcerēties, ko runāju.  Tā bija kārtējā uzvara darbā ar sevi!

„Vēziena paterns”- tehnika, kas  palīdz atbrīvoties no kaitīgiem ieradumiem un  atkarībām, un lielā mērā  atkarīga no katra klienta gribasspēka, bet jebkurā gadījumā rezultāts ir sasniedzams diezgan ātri.

Pārdomu vērta bija nodarbība par bailēm un fobijām. Bailes kā visu negatīvo emociju pamats. Kur rodas dusmas, lepnība, skaudība? Tās  visas rodas no bailēm kaut ko zaudēt vai neiegūt, no vientulības, no vēlēšanās kaut ko noturēt. Tāpēc pretī jāliek  kaut kas pretējs – prieks, mīlestība, labestība. Par bailēm varētu runāt ilgi, jo tās sastopamas ik uz soļa, sākot jau ar piedzimšanu. Interesanti, ka bailes var pārmantot, tikai ceturtajā paaudzē dominējošie gēni var pazust. Šie ir jautājumi, par kuriem noteikti būtu jāzina māmiņai, kas gaida bērniņu un audzina to. Pēc šīs nodarbības bija diezgan ilgs laiks pārdomām, kāpēc mans bērns baidās? Pastaigu laikā centos ierunāties citā līmenī par šo tēmu un es saņēmu daudzas atbildes un sajutu, ka arī viņai paliek vieglāk izrunājoties. Varu teikt, ka noteikti sava baiļu deva ir nodota,  un mums ir jāmācās tās  atrast  zemapziņas dziļumos un dzēst.

„Mentālo saišu saraušana”- tehnika, kas izmainīja manu dzīvi un palīdzēja tikt no virpuļa laukā. Visa pieredze mūsu smadzenēs ir virtuāla. Mentālās saites veidojas no vārda „pārāk” (no pārāk lielas mīlestības, uzmanības, pieķeršanās). Dace piedāvāja brīnišķīgu iespēju būt par pacientiem  NLP meistaru kursa audzēkņiem. Mans terapeits bija Jānis – ļoti gudrs un zinošs terapeits. Paldies, Dace, par šo iespēju! Un paldies, Jāni, ka palīdzēji man pieņemt pareizo lēmumu, kur ir tā problēma un ar ko jāpārrauj saite. Pēc  šīs tehnikas pirmās dienas es biju apjukusi, jo šaubījos, vai tas bija pareizais lēmums?, kā es tagad  dzīvošu?, vai es spēšu bez tā dzīvot? Pēc 2 nedēļām es sajutu vieglumu sevī un to, ka sāku mazāk par to domāt un arī to, ka tam otram cilvēkam arī vieglāk paliek. Nu jau ir pagājuši 3 mēneši, un es esmu pilnībā pārrāvusi šo saiti un jūtos ļoti labi, esmu brīva no domām, kuras man traucēja gan darbā, gan ikdienā.  Otro reizi šo tehniku jau izmantoju nodarbībā.  Saiti pārrāvu ar savu mazāko meitiņu. Tas bija diezgan grūti un tieši no viņas puses,  un tagad zinu, ka jāatkārto vēlreiz. Ir tā, ka viņa it kā pasper soli uz priekšu, bet tad kādā brīdī  atkal atnāk atpakaļ. Arī pati izmēģināju šo tehniku jau praksē un palīdzēju draudzenei pārraut saiti ar bijušo vīru. Tagad katrreiz, kad  tiekamies, viņa man pateicas un beidzot ir dzīvespriecīga. Tāpat palīdzēju  krustmeitai no mammas, ģimenes draugiem no bērniem. Un tas strādā! Šī tehnika palīdz cilvēkus atbrīvot no atkarības. Arī mīlestība, uzmanība, pieķeršanās, greizsirdība ir nosaucamas kā atkarības.

Man šie kursi ir devuši ļoti daudzas atklāsmes par sevi. Ir sajūta, ka visu šo laiku esmu dzīvojusi svešu dzīvi, tā nebiju es,  un tagad uz dzīvi skatos daudz, daudz  citādāk. Jūtos daudz brīvāk. Esmu atradusi sevi, sapratusi, ko vēlos. Manā dzīvē  šo mēnešu laikā, kamēr mācījos NLP kursos, ir ļoti daudz kas mainījies, jo ir mainījušies mani uzskati.  Esmu noticējusi iespējai mainīties un meklēt pozitīvos aspektus dzīvē. Pozitīvās domas noteikti var padarīt pasauli labāku. Mēs taču esam plaša, neredzama enerģijas lauka sastāvdaļa, kura ietver visas iespējamās realitātes un reaģē uz mūsu domām un sajūtām. Tātad subjektīvais prāts izraisa izmaiņas objektīvajā pasaulē. Es esmu tikai ceļa sākumā. Man vēl tik daudz jāmācās un jāpalīdz citiem būt pozitīviem. Zinu, ka turpināšu šo iesākto ceļu kopā ar NLP. Pateicoties šiem kursiem, esmu ieguvusi sirsnīgus draugus un  mana sapņu ceļa veidotāju Daci.

Paldies!

3 Augusts, 2017

Twitter

Instagram

pirmdien, Jūlijs 15th, 2019 at 11:09pm
 • 6
 • 0
pirmdien, Jūlijs 15th, 2019 at 11:01pm
 • 23
 • 0
otrdien, Jūlijs 9th, 2019 at 9:54pm
 • 19
 • 0
pirmdien, Jūlijs 1st, 2019 at 11:27pm
 • 9
 • 0
otrdien, Jūnijs 25th, 2019 at 10:42pm
 • 10
 • 0
otrdien, Jūnijs 25th, 2019 at 10:39pm
 • 15
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 10:51pm
 • 13
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 10:47pm
 • 9
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 12:01am
 • 10
 • 2
otrdien, Jūnijs 18th, 2019 at 6:34pm
 • 7
 • 0
otrdien, Jūnijs 18th, 2019 at 6:28pm
 • 17
 • 0
svētdien, Jūnijs 16th, 2019 at 10:08am
 • 10
 • 0
piektdien, Jūnijs 7th, 2019 at 8:56am
 • 10
 • 0
otrdien, Jūnijs 4th, 2019 at 8:10am
 • 5
 • 0
trešdien, Maijs 29th, 2019 at 8:39am
 • 10
 • 1
otrdien, Maijs 28th, 2019 at 11:06pm
 • 15
 • 0
pirmdien, Maijs 27th, 2019 at 10:53pm
 • 9
 • 0
ceturtdien, Maijs 23rd, 2019 at 11:11pm
 • 19
 • 0
trešdien, Maijs 22nd, 2019 at 10:35pm
 • 10
 • 0
sestdien, Maijs 18th, 2019 at 9:14am
 • 14
 • 0
© Jauno psiholoģiju centrs | Izstrādāja gudramajaslapa.lv
Jauno psiholoģiju centrs