fbpx

Setup Menus in Admin Panel

Eseja par NLP. Autors – Sarmīte. NLP Praktiķis 2016./2017.m.g.

ESEJA PAR NLP

Mans ceļš cauri NLP kursam

Teorētiskais ceļš:

     Jau dažus gadus atpakaļ nopirku pirmo grāmatu par NLP, bet tā, tikai pāršķirstīta, palika guļam grāmatu plauktā. Un tā, pie kārtējām problēmām un bailēm, pie sevis nodomāju, ka šajā brīdī noderētu NLP palīdzība.

     Pagājušā gada rudeni atkal stingri sāku piedomāt pie tā, ka man nepieciešams apgūt NLP prasmes un sāku interesēties par apmācību kursu piedāvājumu. Tam piedāvājumam, kurš mani uzrunāja, apmācību programma jau bija sākusies, un es pie sevis nodomāju – ja man būtu bijis lemts, tad es uz šiem kursiem būtu nokļuvusi, bet laikam šī mana vajadzība nav tik liela un man šo iespēju šobrīd nevajag. Tā pagāja kāda nedēļa, un es jau biju samierinājusies ar to, ka šobrīd nevaru apgūt NLP kursu, kad vienā dienā, atverot interneta portālu, vairs neatceros kuru, skatos – mazā rāmītī stāv uzaicinājums pieteikties uz Daces Rolavas NLP praktiķa apmācību kursu. Tas bija tas, ko es visu laiku gribēju. Nodomāju, ka tas uzaicinājums ir adresēts tieši man un pieteicos apmācībai.

     Ierodoties uz pirmo nodarbību, jāsaka godīgi, īsta saprašana, ko mācīs un ko mums būs jādara, nebija. Parasti liels kursu pluss ir pasniedzējs, Dace, protams, ir pasniedzēja ar Lielo burtu, viņas zināšanas, dzīves pieredze un arī šarms piesaista klausītājus. Pēc pirmās nodarbības jutos spārnos, likās, ka visas zināšanas pilnīgi uzsūcu sevī. Ļoti patika, ka katras nodarbības sākumā Dace deva bonusiņus, kur tika apgūtas zināšanas par vitamīniem, elpošanas vingrinājumi rītam un vakaram. Ļoti noderīgi bija vingrojums kaklam, Simarona rituāli naudas piesaistīšanai, auto stāvvietai. Mūsu mācības iekrita tieši tad, kad tika sagaidīts Ķīniešu jaunais gads, un visi rituāli sagaidīšanai bija tieši laikā.

     Protams, apmeklējot kursus, svarīgi ir arī kursa biedri, ar kuriem kopā veic uzdevumus. Man ar kursa biedriem ir paveicies, visi ir jauki cilvēki, kuri grib iesaistīties apmācības procesā un uzdotos uzdevumus izpilda apzinīgi. Svarīga arī ir vide, kurā tu apgūsti vielu. Par to arī ir gādāts – telpas gaišas, mājīgas, nodarbību rītos sagaida smaržīga kafija un garšīgi cepumiņi, meitenes vienmēr parūpējas, lai mūsu labsajūta tiktu nodrošināta.

      Liels pārsteigums bija, kad mums uzdeva mājasdarbu – rakstīt esejas. Kad es vēl mācījos skolā, tādas esejas neviens nerakstīja, tos sauca par sacerējumiem vai par domrakstiem, bet te jāraksta. Protams, pats interesantākais ir tas, ka pēc šo eseju izlasīšanas tu par cilvēku vari pateikt gandrīz visu, protams, man vēl ļoti daudz jāmācās, lai to vienkārši izdarītu, bet Dacei ar savu pieredzi – tas ir kā lasīt romānu.

      Ļoti patika lekcija par metamodeļiem komunikācijā, kuru lasīja Oskars, viņš šo tēmu ir izpētījis līdz pēdējam sīkumam un pārbaudījis savā pieredzē, ko spilgti ar piemēriem arī nodemonstrēja. Ja mēs spējam izprast cilvēka uzvedības un valodas modeļus, tad spējam nepakļauties manipulācijai, ja mēs apzināti mainam savu uzvedības un valodas metamodeļus, tad varam panākt izmaiņas citu cilvēku uzvedībā.

     Apgūstot vielu, uzzzināju ļoti daudz svarīgas informācijas, par kuru pat nenojautu. Kādreiz tikai zināju, ka cilvēku tipus nosaka pēc viņu temperamenta, un domāju, ka ar to raksturojumu īsti pareizi nav. Kad sāku apgūt NLP un iepazinos cilvēku reprezentatīvajiem tipiem un to raksturojumu, tad viss nostājās savās vietās. Sāku pievērst cilvēkiem lielāku uzmanību, viņu izskatam, runai un uzvedībai, un arvien labāk sāku saskatīt cilvēka tipus. Beidzot sapratu savu bijušo priekšnieku, kurš ir izteikts audiālis un parasti dzirdēja tikai sevi, un es kādreiz par to varēju dusmoties. Ar šodienas skatījumu es mēģinātu savādāku nostāju un varbūt, skatoties atpakaļ, būtu izbēgusi no daudzām nesaskaņam. Darbā izklaidējos ar kolēģiem, kuri ir izteikti vizuāļi, parasti nostājos viņiem cieši klāt un katru reizi viņi atvirzījās nost, tas mani uzjautrināja. Svarīga informācija arī bija par sensoro reprezentatīvo sistēmu valodas predikātiem.

     Lai pilnība saprastu savu vai darba biedru sarunu, ieteicams pārzināt metaprogrammas, ar kuru palīdzību var izprast cilvēka uzvedību un viņa potenciālu. Sīki izanalizējot cilvēka domāšanu, var panākt, ka viņš sāk domāt kā tev gribās, lai viņš domātu. Pie manipulācijām ar cilvēku var izmantot raportu – tā principā ir atdarināšana. Šajā procesā darbojas mūsu spoguļneironi, kuri dod otram signālus, un cilvēks kļūst atvērtāks. Spoguļneironi vislabāk darbojas, sēžot pretī. Vēl jāpievērš uzmanība cilvēka runai, ķermeņa valodai un acu skatienam, pēc tā var noteikt, kā informācija tiek nolasīta no atmiņas. Divu cilvēku komunikācijas laikā rodas raports. Raports ir visai parasts stāvoklis. Bet visai bieži atrodas ārpus cilvēka apziņas robežām, tātad ārpus viņa ietekmes robežām (darbojas spoguļa neironi). Raports viegli veidojās starp cilvēkiem, kas ilgi bijuši kopā, jo ilgās saskarsmes laikā viņi ir izstrādājuši savu saskarsmes stilu.

      Apgūstot NLP, saskāros ar jēdzienu enkurošana, līdz tam vienīgais enkurs, ko pazinu bija kuģiem. Ar NLP  enkuriem var paveikt lielas lietas, pareizi noenkurojot, var sev vajadzīgajā brīdī atgādinot par enkuru var mazināt bailes, uztraukumu un gūt pozitīvas emocijas.Viens no spēcīgākajiem enkuriem ir arhetips – veido pozitīvas emocijas, ja tas tiek kultivēts, tad to kopsumma var pārmantot ģenētiski.

     Interrasanta tēma bija par metaprogrammām, tā ir daļēja informācijas atsijāšanas programma. Tā virza mūsu uzmanību, atsijājot kādu informāciju un veido ierastu, sistemātisku domāšanu un uzvedības šablonu, šos šablonus sauc par metaprogrammām, jo tie programmē mūsu uzvedību. Cilvēka metaprogrammas dažādos kontekstos var būt dažādas. Meta programmu pārzināšana ir vērtīgs instruments pie personāla atlases.

     Apgūstot vielu, uzzināju, ka mūsu zemapziņai laika jēdziens neeksistē, tai nav ne pagātnes ne tagadnes, ne nākotnes. Runājot par laiku – tas ir fikcijas līmenī. Es visu laiku domāju, kāpēc cilvēki, neskatoties uz viņu gadu skaitu, savās sajūtās turpina būt jauni. Šeit es guvu atbildi, ka zinātnieki ir izpētījuši, ka cilvēks pēc sajūtām paliek trīsdesmit piecu gadu vecumā. Ir divu veidu cilvēki – tie, kuri dzīvo te un tagad, laiku uztver savādāk, viņi parasti kavē. Runājot par laiku – pagātne ir subjektīva, tā ir atmiņa, pieredze, bet subjektīva. Tagadne – abstrakts jēdziens, tāpēc, ka mēs fiksējam tagadni.

     Sāku izprast NLP pamatpieņēmumus, ka katram cilvēkam ir visi veiksmei nepieciešamie resursi. Cilvēki paši sev rada ierobežojumus, runas un domāšanas ieradumi veido ierobežojumus. Ir pieci apmācības, saziņas un izmaiņu ieviešanas līmeņi: identitāte, vērtība un pārliecība, spējas, uzvedība un vide.

 • Identitāte atbild uz jautājumu – kas?
 • Vērtība un pārliecība – priekš kam, kādēļ?
 • Identitāte – viedoklis par sevi un kas veido mūs.
 • Uzvedība – rīcība, vārdi.
 • Vide – vieta, kurai mēs dodam priekšroku savā rīcībā.

    Noderīgu informāciju sev guvu par loģiskajiem līmeņiem, ar to palīdzību var nodot sev vajadzīgo informāciju visiem saprotamā veidā. Loģiskos līmeņus var izmantot pie publiskās runas sagatavošanas, epastus rakstot, reklamējot kaut ko. Svarīgi pie satura veidošanas to izkārtot tādā veidā, lai tas atbildētu uz jautājumiem Kur? Ko? Kā? Kāpēc? Kas?

Praktiskais ceļš:

     Pēc katras teorijas apgūšanas sekoja prakse, kur mēs viens uz otru mācījāmies apgūt NLP tehnikas, protams, šobrīd visspilgtākā ir pēdējā apgūtā Ēriksona hipnoze, kurā pielieto levitāciju un katalepsiju. Skatoties, kā to dara Dace, likās, ka tā roka darbojas tikai spēcīgam meistaram, bet, kad paši pievērsāmies praksei, tad izrādījās, ka mūsu zemapziņa dara visu pati, tikai drusku jāpiepalīdz ar kādu metaforu.

     Man pašai no visām tehnikām vissmagākā bija mentālo Saišu saraušana, tas bija smags iekšējs process, ar kuru vajadzēja tikt galā, un, jāsaka atklāti, rezultāts ir. Šo tehniku jāizmanto, strādājot ar sevi. Saišu saraušanas tehnika dod iespēju atbrīvoties no pārāk ciešām saitēm vecākiem ar bērniem, lai varam viņus palaist dzīvē, kā arī, ja ir  aizvainojums, sāpes, pārmetumi, kuri krājušies gadiem, un no dzīvošanas pagātnē, kura ir saistīta ar konkrētu cilvēku. Nesaraujot saites ar šīm personām, nav iespējams doties tālāk un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

     Salīdzinoši vienkārša ir baltās lapas tehnika. Šis paņēmiens ļauj ātri un efektīvi izdzēst nepatīkamās atmiņas, sajūtas, situācijas. Darbība –  jāiedomājas balta lapa vai balts ekrāns, uz kura uzliek bildīti,  ko vēlas dzēst vai nomainīt. Tālāk šī lapa ar attēlu iztēlē ir jāloka, kamēr tā paliks tik maza, ka izgaisīs, šādi dzēšot nevēlamās atmiņas un veidojot vēlamo nākotni vai tagadni savā uztverē un sajūtās. Tehnika ir efektīva un ātra. Baltais ekrāns palīdz tikt galā arī ar trauksmi vai satraukumu, pateicoties izmaiņu metaforām un viegla transa stāvoklim.

    Interesanti bija strādāt ar Laika līnijas tehniku, es izraku tādus notikumus, par kuriem jau sen biju aizmirsusi un tad es sapratu, no kurienes man ir radies satraukums pie attiecīgās situācijas.  Ar laika līnijas palīdzību var izmainīt sajūtas, kuras mums nepatīk, proti, neizskaidrojamu satraukumu, kad atrodamies noteiktā situācijā, trīsas sirdī, neizskaidrojamu paniku. Šī tehnika palīdz mums no pagātnes atrast šo sajūtu cēloņus, atgriežoties pagātnē un izmainot nepatīkamās atmiņas vai situācijas uz mums vēlamo iznākumu. Laika līnija dod iespēju skatīties nākotnē bez traucējošiem enkuriem no pagātnes.

     Liela interese praksē bija par loģiskiem līmeņiem. Ar šo tehniku ir iespēja iemācīties sastādīt un norunāt perfektu publisko runu. Iemācoties loģisko līmeņu secību, runa vai prezentācija būs saprotama un efektīva jebkuram cilvēkam ar jebkuru reprezentatīvo sistēmu. Pati gan vēl neesmu pēdējā laikā uzstājusies publiski, bet kad pienāks vajadzība, tad būs paraugs, kā to veiksmīgi izdarīt.

     Prakse ar Fobiju dzēšanu –  tehnika palīdz strādāt ar bailēm, kuras tika iegūtas dzīves laikā, šo tehniku vēl sauc par Kinoteātra tehniku. Pielietojot praksē fobiju dzēšanu, ir jāizskaidro klientam, kā un kas notiks terapijas laikā, lai nerastos apmulsums un neskaidrības. Atkarībā no bailēm ir jāpielieto metaforas, kuras palīdzēs nostiprināt iegūto rezultātu. Ja cilvēks ir stipri kinestētisks, tad tehnikas laikā var izmantot reāli vairākus krēslus, lai pārsēdinātu cilvēku no vienas rindas uz nākamo. Prakses laikā mana kursa biedrene terapeita lomā pielietoja šos vairākos krēslus, bet, teikšu godīgi, manā gadījumā tas nebija vajadzīgs un mani izsita nedaudz no lidzsvara. Ceru, ka veiktā terapija mani būs atbrīvojusi no manām bailēm.

    Vēl pie tehnikām noteikti var minēt Vēziena paternu, šī tehnika ir radīta, lai atmestu kaitīgo ieradumu, bet tik vienkārši jau ar to atmešanu nav, ir ļoti atkarīga no katra cilvēka gribasspēka, bet rezultāts ir sasniedzams diezgan ātri. Ja pats negribēs atmest kādu kaitīgo ieradumu, tad strādāt pie atmešanas ir nelietderīgi.

Sevis izzināšanas ceļš:

     Šie pavadītie mēneši, apgūstot NLP bija ļoti noderīgi, un katrā nodarbībā bija viela, ko pārdomāt. Sapratu, ka tikai analizējot sevi un mēģinot mazināt savas bailes, šaubas un atrodot visus “skeletus” savā iekšējā skapī un no tiem atbrīvojoties, es spēšu virzīties tālāk. Ja saprotu pati sevi, tad spēju saprast daudz labāk apkārtējos. Mans uzdevums nav mainīt citus, bet ar tiem komunicēt, saprotot viņa uzvedību, runu un spēju komunicēt. Pozitīvās domas noteikti var padarīt mūsu pasauli labāku, mēs esam neredzama enerģijas lauka sastāvdaļa, kurā atrodas  visas iespējamās realitātes, kas reaģē uz mūsu domām un sajūtām. Mūsu subjektīvais prāts izraisa izmaiņas objektīvajā pasaulē. Manu realitāti veido manas domas un jūtas. Ja spēšu tam pilnīgi noticēt, tad mana reālā pasaule mainīsies.

     Paldies Dacei un visiem pārējiem darbiniekiem un, protams, arī kursa biedriem, kuri šo mācību laiku darīja aizraujošu, patīkamu un veidoja kopības sajūtu.

3 Augusts, 2017

Twitter

Instagram

pirmdien, Jūlijs 15th, 2019 at 11:09pm
 • 6
 • 0
pirmdien, Jūlijs 15th, 2019 at 11:01pm
 • 23
 • 0
otrdien, Jūlijs 9th, 2019 at 9:54pm
 • 19
 • 0
pirmdien, Jūlijs 1st, 2019 at 11:27pm
 • 9
 • 0
otrdien, Jūnijs 25th, 2019 at 10:42pm
 • 10
 • 0
otrdien, Jūnijs 25th, 2019 at 10:39pm
 • 15
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 10:51pm
 • 13
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 10:47pm
 • 9
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 12:01am
 • 10
 • 2
otrdien, Jūnijs 18th, 2019 at 6:34pm
 • 7
 • 0
otrdien, Jūnijs 18th, 2019 at 6:28pm
 • 17
 • 0
svētdien, Jūnijs 16th, 2019 at 10:08am
 • 10
 • 0
piektdien, Jūnijs 7th, 2019 at 8:56am
 • 10
 • 0
otrdien, Jūnijs 4th, 2019 at 8:10am
 • 5
 • 0
trešdien, Maijs 29th, 2019 at 8:39am
 • 10
 • 1
otrdien, Maijs 28th, 2019 at 11:06pm
 • 15
 • 0
pirmdien, Maijs 27th, 2019 at 10:53pm
 • 9
 • 0
ceturtdien, Maijs 23rd, 2019 at 11:11pm
 • 19
 • 0
trešdien, Maijs 22nd, 2019 at 10:35pm
 • 10
 • 0
sestdien, Maijs 18th, 2019 at 9:14am
 • 14
 • 0
© Jauno psiholoģiju centrs | Izstrādāja gudramajaslapa.lv
Jauno psiholoģiju centrs