Setup Menus in Admin Panel

Grāmatas konspekts. Autors – Inese. Arkādijs Pancs „Sarunas par laimi”

Grāmatas konspekts

Arkādijs Pancs. „Sarunas par laimi”

Rīga : Zvaigzne ABC, 191 lpp. 2015.

Par grāmatas autoru

Arkādijs Pancs – psihoanalītiķis, psihoterapeits un psihiatrs, Latvijas un starptautisku profesionālo asociāciju biedrs, docētājs Rīgas Stradiņa Universitātē, kā arī strādājis savā ārsta privātpraksē. 2013. gadā viņš aiziet no dzīves un viņa grāmatu izdošanai sagatavo A. Panca sieva Gaļina Panca.  Autors grāmatā dalās ar lasītājiem savā pieredzē, novērojumos, domās un jūtās, kas sakrājušās trīsdesmit piecos profesionālās darbības gados.

Ļoti daudz laika Arkādijs Pancs veltījis arī sabiedriskajām aktivitātēm un psihoanalīzes ideju tuvināšanai mūsu ikdienas dzīvei. Daudzu gadu garumā viņa raksti, intervijas un komentāri publicēti žurnālos „Lilit”, „Una”, „Santa”, „Ieva”, „Klubs”, „Annas Psiholoģija” u. c.

Par grāmatu

Šī grāmata ir kā gudra un iejūtīga saruna par daudziem būtiskiem jautājumiem mūsu dzīvē, ko var lasīt kā aizraujošu romānu, no tās var gūt informāciju par psihoanalīzes pirmsākumiem Latvijā un pasaulē, tajā var meklēt atbildes un smelties iedvesmu dažādu problēmu risinājumam.

“Laime ir iespējama, ciešanas nav obligātas, bet nepatikšanas ir pārejošas,” apgalvo grāmatas autors.

Konspekts

 1. nodaļa. Ceļš

Trīs galvenie mūsu dzīves jautājumi

Autors stāsta par to, kā viņš uzsāk sarunu ar pacientu, kas pie viņa ierodas pirmo reizi. Vinš uzdod pacientam trīs jautājumus:

 • vai jūs esat laimīgs;
 • kāpēc jūs atrodaties tur, kur atrodaties;
 • vai jums patīk tas, ko jūs darāt ikdienā?

Viņam ir svarīgi notvert cilvēka reakciju, saprast viņa stāvokli un noskaņojumu.

 1. Pancs aicina katru cilvēku uzdot šos jautājumus sev, lai saprastu, kā tas tiek galā ar savu dzīvi.

Iepazīsti sevi un rīkojies! Kāpēc Padomju Savienībā nebija psihoanalīzes

Atbilde uz jautājumu slēpjas faktā, ka psihoanalīzei piemit tada īpatnība, kas nav pieņemama nevienam autoritārajam režīmam, jo psihoanalīze dara cilvēku patstāvīgu, neļauj ārējiem spēkiem ar viņu manipulēt, māca analizēt gan sevi, gan dzīvi. Ne vienmēr viss ir atkarīgs tikai no mums pašiem, bet mulķīgi būtu dzīvē palaist garām to daļu, ko varam ietekmēt.

Kur slēpjas psihoanalīzes būtība un kāpēc psihoanalize ir tik populāra

Psihoanalīze ir analītiska pieeja, kas ļauj pētīt psihes uzbūvi un dod iespēju ārstēt tās traucējumus.

Kas ir apziņa? Tā tiek dēvētas visas jūtas un domas, kuras jūs apzināties un kuras spējat raksturot un analizēt. Apzinātu jūtu un domu priekšrocība ir tā, ka jūs spējat tās kontrolēt un varat būt situācijas noteicējs.

Kas ir zemapziņa un kāpēc tā cilvēkam vajadzīga? Zemapziņa ir cilvēka psihes pamats. Tās pagrabos glabājas vienkāršas mūsu vēlmes, kas sakņojas mūsu instiktos. Zemapziņā iegūluši dažādi tēli, mērķi, darbības.

Nepatikšanas rodas tad, ja cilvēks zemapziņā iegulušu nepareizu tēlu dēļ izdara nepareizas izvēles. Piemēram, vīrietis apprec kašķīgu sievu, jo tēvs apgalvojis, ka visas sievietes tādas. Zemapziņā iegūluši dzīvesspēka krājumi – stimuli, kas mudina veikt visdažādākos darbus.

Zemapziņā glabājas arī nepatīkami pārdzīvojumi, kurus dažkārt cilvēks negrib atlaist.

Vēl zemapziņā mīt sabiedrībā aizliegtas un nepieņemamas jūtas, piem., dēls domā, ka nekad nesasniegs tēva līmeni, tāpēc dzer, jo domā, ka nav vērts censties.

Ceļš ar divvirzienu satiksmi. Apslēptās vēlmes un emocijas pamazām pārvietojas uz apziņu un tad gūstam dzīves enerģiju. Ja šāda cirkulācija noris, mēs sasniedzam savus mērķus. Jo vairāk zemapziņā esošu vēlmju un jūtu mēs apzināmies, jo vieglāka kļūst mūsu dzīve.

Mans ceļš uz psihoanalīzi

Autors studiju laikā specializējās psihiatrijā. Kad psihoanalīze ienāk bijušās Padomju Savienības teritorijā, autors par to sāk interesēties. Viņu iedvesmo Freida frāze: „Mans uzdevums ir iemācīt cilvēkus strādāt un mīlēt.” Autorprāt, cilvēka dzīves jēga ietverta divos vārdos:  strādāt un mīlēt. Autors uzskata, ka nav tādu visspēcīgu zāļu, kas novērstu skumjas, neveiksmes, nepatikšanas. Zāles, kas iedarbojas uz psihi, ir vajadzīgas zināmā posmā noteiktu psihisku slimību gadījumā. Ar tarakāniem galvā cilvēkam jātiek pašam galā, parunājotos ar cilvēkiem, lasot grāmatas un mainot dzīvi.

Vai ir iespējams „iznīcināt savu laimi” ar domām par to

Kad domājam par pozitīvo, ko pārdzīvojam, mēs to labāk iegaumējam. Kad domājam par pārdzīvojamo laimi, kad ar prātu fiksējam savu labklājību, mēs apzināmies, cik labi dzīvojam.

Zīlnieces, ezoteriķi un pārejais „dzens” mūsu dzīvē – kāpēc cilvēki tiem pievēršas

Gan psihoterapeiti, gan zīlnieces u. c. bieži vien izmanto līdzīgas metodes: hipnozi un iedvešanu. Pareizas ir tās ārstēšanas metodes, kas ārstē, nepareizas, kas – kaitē vai nepalīdz.

Ko nozīmē personības spēks

Tā ir cilvēka spēja stāties pretī ārējiem apstākļiem un iekšējām pretrunām un dzīvot ikdienas dzīvi, lai arī kādi pārdzīvojumi nerisinātos. Personības spēks ir tā īpašība, kas mums paver iespēju pilnveidoties un atveseļoties. Vājam cilvēkam jāpieķeras stipram un jāpilnveido sevi.

 1. nodaļa. Laime

Laime ir tad, kad ir kluss

Laime ir dziļš apmierinājums ar dzīvi, un tā ir mierīga. Tas ir stāvoklis, nevis emocijas un sastāv no milzum daudzām nokrāsām.

Cilvēks var skumt, pat dusmoties, bet tajā pašā laikā izjust, cik viņš ir laimīgs.

Vai ir iespējama dzīve bez laimes

Ja jūs dzīvojat tā, kā jums patīk, darāt to, ko gribat, un tas jums sagādā prieku, tad arī laimi jūs noteikti sajutīsiet, neņemot vērā periodiskas nepatikšanas.

Ja jums trāpījies citrons, pagatavojiet no tā limonādi

Katram cilvēkam pietiek ar viņa personisko iedzimto potenciālu, lai izveidotu savu personisko laimīgo dzīvi.

Lai arī cilvēki ir atsķirīgi, visiem piemīt personības īpašības, kas nodrošina laimes stāvokli, – mēs spējam mīlēt sevi un citus, darīt to, kas mums patīk, un gūt no tā gandarījumu, kā arī darīt to, kas mums nepatīk, un, pateicoties tam, pārvarēt grūtības un izdzīvot. Ir nepieciešams gribasspēks, lai saķertu sevi aiz apkakles.

Esiet reālisti, tas ir ērti

Mūsu problēmas sākas tad, kad domājam: laimei ir vajadzīgs tieši tas, kā mums nav. Ja cilvēks īd un domā, ka citam veicas labāk, viņš ignorē visus pārējos, kuri izmantojuši savas spējas un kaut ko sasnieguši.

Mīlestība un nauda. Kāda laime mums ir vajadzīga un kā mums pietrūkst tās sasniegšanai

Ir cilvēki, kas spēj izjust laimi, neilgojoties pēc materiālām vērtībām un mīlestības. Bet, lai no kaut kā atteiktos, vispirms tas ir jāiegūst un jānovērtē. Piem., Einšteinu neinteresēja bagātība un tas, ko var nopirkt par naudu. Visbiežāk cilvēki uzskata, ka viņiem trūkst mīlestības un naudas.

Ir ļoti maz tādu vēlmju, kuras nav iespējams piepildīt paša spēkiem. Ciešam fiasko, ja pieprasām tūlītēju vēlmju piepildījumu no citiem.

Kāpēc mums vajadzīga mīlestība

Mīlestība – šī vārda plašākajā nozīmē – sniedz iespēju cilvēkam justies unikālam un vērtīgam, patīkami atpūsties sev garīgi un itelektuāli tuvu cilvēku sabiedrībā. Tas dod prieka, drošības, pašapziņas un labklājības izjūtu.

Kur slēpjas naudas burvība

Līdztekus mīlestībai ir vajadzīga nauda. Par naudu var nopirkt nepieciešamo, arī garīgās vērtības. Nauda mūsu sabiedrībā kalpo arī par panākumu mērauklu un apliecinājumu cilvēka nozīmīgumam.

Kāpēc pēc laimīgiem cilvēkiem visi tiecas, bet hroniski nelaimīgie visus kaitina?

Laimīgi cilvēki visiem neuzmācas ar savām neatrisinātajām problēmām. Visi emocionālie stāvokļi ir lipīgi. Neviens cits tik dāsni nedala padomus, kā cilvēks, kas pats iegrimis problēmās, jo tā tiek novērsta uzmanība no paša problēmām. Nelaimīgi ir tie, kuri saskata tikai savas problēmas un uzskata, ka pie tām vainīgi citi.

„Laimes atļauja”

Mums ir personības imunitāte – tā saglabā mūsu personību viengabalainu un psihiski veselu, ļauj nesabrukt zem nepārtrauktu prasību spiediena. Dažiem cilvēkiem personības imunitāte ir vāja un viņi sabrūk no līdzjūtības.

Kā sevi saglabāt un pasargāt?

Nebaidieties kļūt „slikti” un „nepatīkami”. Jūsu viengabalainā personība ir tā vērta. Lēmumi, kas citiem var izrādīties sāpīgi, ir jāpieņem ar prātu un taktiski. Sevi izsmēlušas attiecības ir jāpārrauj uzreiz, bez apvainojumiem, agonijas, neko nesolot un nemelojot.

Ko darīt, ja jums nozīmīgs, tuvs cilvēks nesaprot jūsu lēmumu

Neko. Tas otrs cilvēks, kuram esat nodarījis pāri ar savu lēmumu, atbild pats par sevi. Dodiet šim cilvēkam laiku.

Kāpēc vēlmes no pagātnes var būt bīstamas

Piepildot bērnības sapņus nobriedušā vecumā, varam vilties. Piem., uzcelt māju. Mājas celšana ir tik ieilgusi, ka ietekmē attiecības ģimenē un patiesībā māja nevienam vairs nav vajadzīga.

Iztin konfekti no papīriņa. Jebkurš sapnis sastāv no satura – emocionālās būtības – un skaista iesaiņojuma – tās formas, kurā mēs gribam šo būtību realizēt. Pagātnes sapņa īpatnības slēpjas tajā apstāklī, ka pie sapņa esam tā pieraduši, ka nepievēršam uzmanību tā saturam, bet noņemamies tikai ar formu. Piem., vīrietis cēla 7 gadus nevienam nevajadzīgo māju tā vietā, lai nopirktu ģimenei lielāku dzīvokli. Jo senāks ir mūsu sapnis, jo vairāk jāpārdomā, vai tas atbilst mūsu pašreizējām interesēm. Kad mēs pārskatām sapņus, mēs tad pārstājam dzīvot pagātnē.

Kāpēc darīt cilvēkiem labu

Trīs iemesli: celt savu pašvērtību; mainīt apkārtējo pasauli; mums kļūst interesantāk dzīvot. Darīt labu nozīmē savest kopā tos, kam ir, ar tiem, kam tas vajadzīgs.

Vai vajag darīt cilvēkiem labu, ja jums to nelūdz. Jā, jo ir daudz cilvēku, kuri nes savu krustu, nelūdzot palīdzību. Tikai nedrīkst par atbildi gaidīt, lai kāds dara tā, kā mēs uzskatām par pareizu.

„Kāpēc” un „kādēļ”. Divi jautājumi, kas daudz ko izskaidro

Jautājums „kādēļ” palīdz formulēt mērķi. Jautājums „kāpēc” palīdz  izskaidrot notiekošā iemeslu un izprast sevi.

Jautājumu „kādēļ” uzdodam vienu reizi. Tas ir kā šāviens mērķī. Atbildēt ir viegli, ja sev nemelo. Jautājumu „kāpēc” uzdodam vairākas reizes, tas aizved līdz uzvedības iemeslam un jūs iegūstat varu pār apstākļiem. Cilvēks kaut ko nedara, jo baidās. Tiklīdz ir atzinis bailes, viņš apzināti var pieņemt lēmumu.

Kurš vainīgs, ka man ir slikti, – liktenis, mamma un tētis, priekšnieks vai es pats

Par likteni parasti devē to, kas mums piedzimstot ir dots kā uzdevuma noteikumi: rakstura īpatnības,  fizioloģiskie dotumi, vecāki, dzimšanas laiks un vieta. Tas ir izejas punkts, kura rādītājus mēs nevaram ietekmēt.

Vecāki audzina. Dažkārt ar sodu panāk lieliskus rezultātus, bet tas atstāj pēdas dvēselē uz visu mūžu.

Bet cilvēks var daudz ko mainīt savā likteni, ja ar to nopietni nodarbojas, un nevajag meklēt vainīgos.

Ko darīt, ja tētis un mamma jūs nav mīlējuši tā, kā jūs būtu to vēlējušies?

Ir muļķīgi visu mūžu sev staipīt līdzi aizvainojumu un no tā saslimt.

Kā pārstāt apvainoties?

Uz mammu mēs apvainojamies biežāk, jo no viņas prasām beznosacījumu mīlestību.

Piedot un palaist. Piedošana ir labs ceļš. Mūsos vienmēr dzīvo Bērns – gadu gaitā viņš nekur nepazūd, tikai viņam apkārt veidojas Pieaugušais, kurš Bērnu aizsargā. Mūsu iekšējam Pieaugušajam ir jāvienojas ar aizvainoto Bērnu, lai tas piedod. Aizvainojums pamatīgi bojā dzīvi. Pēc piedošanas būs daudz vairāk enerģijas, gribēsies priecāties par dzīvi.

Uzruna vecākiem. Radiet laimīgu tagadni sev, un bērnam kopā ar jums būs labi. Nevainojiet sevi visās bērna nelaimēs.

Sadzīviska skaudība

No savas skaudības nevajag kaunēties. Tai ir konstruktīvs mērķis, tā rāda, ko jūs vēlaties. Ja godīgi atzīsiet skaudību, to varēsiet lietderīgi izmantot.

Ko mēs apskaužam? Apskaužam to, kas mums ir pieejams. Kā savās interesēs izmantot skaudību, kas saistās ar kaut ko materiālu vai reālu? Uzrakstiet plusus un mīnusus uz papīra lapas un izvērtējiet, vai vēlme ir pārgājusi vai nav. Ja nav – tieciet galā ar mīnusiem.

Melnum melnā globālā skaudība jeb kas ir Melānija Kleina

Melāniju Kleinu dēvē par psihoanalīzes vecmāmiņu. Viņa nodzīvoja ārēji harmonisku, bet iekšēji traģisku dzīvi, kuru pārvērta zinātniskās izpētes objektos un izveidoja vienu no galvenajām psihoanalīzes teorijām – par skaudību un pateicību kā vienu no diviem cilvēces dzinējspēkiem. Patiesībā bērns piedzimst ar pilnu komplektu: viņš ir spējīgs uz naidu, skaudību un agresiju. Tāpat bērns spēj mīlēt un just pateicību. Tikai no audzināšanas ir atkarīgs, kā viņš tiks galā ar šīm jūtām. Melānija pirmā pierādīja, ka varam vienlaicīgi mīlēt un nīst. Naids un skaudība tiek sadalīti sastāvdaļās, mīlestība un pateicība apvienotas. Mīlestība ir cements, kas bērnu stiprina. Nevar nejust skaudību, tā ir mūsu dabā, bet ar to tikt galā palīdz mīlestība, kas rada laimes sajūtu.

Ar ko mūs biedē citu skaudība

Labāk neatrasties starp cilvēkiem, kuri var mūs apskaust. Tas ir bīstami. Labāk būt nabagam starp bagātajiem nekā otrādi.

Kas ir morāle un kā tā nodrošina mūsu labklājību. Kad mēs ignorējam cita viedokli un kad ar to jārēķinās

Morāles normas darbojas, lai aizsargātu un saglabātu mūžīgās vērtības: ģimeni un privatīpašumu. Divi principi: nedrīkst krāpt laulāto un zagt, ņemt svešu. Tiklīdz laulība nav svētums, pasaulē iestājas haoss. Visam svarīgajam un svētajam ir jābūt kāda īpašumā.

Kas ir svarīgāks – morāle vai tikumība? Tikumība ir noteikumi, kas jāievēro, lai mēs cienītu sevi, apzinātos savu vērtību. Kad cilvēks pārkāpj savus tikumības principus, viņam kļūst fiziski slikti un sāpīgi. Sirdsapziņa moka tad, kad esam pārkāpuši savus tikumiskos principus. Ja esam pārkāpuši morāles normas, mūs moka bailes – kaut neviens  nepieķertu.

Vai amorāli un netikumīgi cilvēki var būt laimīgi? Laime mums ir vajadzīga, lai mēs justos harmoniski. Jungs apgalvo, ja pārkāpsim morāles un tikumības normas, tad cietīsiet, bieži neapzinoties, kāpēc mokāties.

Vai iespējams priecāties par dzīvi, ja tik daudz nepatikšanu

Nepatikšanas un nelaimes ir neatņemama dzīves sastāvdaļa, bet ne visa dzīve. Ja kaut kas neizdodas, nedrīkst krist histerijā.

 1. nodaļa. Mēs visi meklējam mīlestību

Mīlestība sastopama visur

Mīlestība ir pamatu pamats. Cilvēks vientulībā var būt veiksmīgs, taču laimei viņam ir vajadzīgs otrs.

Vai jūs mīl jūsu psihoanalītiķis

Simpātijas ir mīlestības priekšvēstnese. Nav runa par seksuālu mīlestību, bet gan par otra cilvēka akceptēšanu, vēlēšanos, lai viņš justos labi un ātrāk izārstētos.

No spoguļa līdz „mūžīgajam mīļotajam” un atpakaļ

Freids rakstījis, ka psihoanalītiķim jābūt kā spogulim, kurā pacients saskata sevi. Psihoanalītiķis visu laiku interpretē visu, kas ar pacientu notiek. Viņš nedrīkst uzsākt attiecības ar pacientu. To pārkāpa Jungs – gan divreiz uzsākot attiecības ar pacientēm, gan kļūstot par iestādes vadītāju, kurā aizliegta psiholoģija un nogalināti ebreji. Vinš simboliski bija nogalinājis tēvu – Freidu – savu skolotāju, ebreju.

Ar ko vīrietis atsķiras no sievietes. Londona un Parīze

Vīrietis visā ielien, ielaužas sistēmās un problēmas iekšienē, apkārtējie viņam ir svarīgi, viņš grib ikvienu izmantot. Sieviete ir gatava pieņemt, ļaut sevī ienākt un izbaudīt.

Viņš – Londona. Tā jums uzbrūk, ir spilgta, daudz reklāmu (nopērc, ienāc). Visi iet ātri, no punkta uz punktu. Londona par jums interesējas un neatstāj vienaldzīgu.

Viņa – Parīze. Tā ir citāda, jūs tai īpaši neesat vajadzīgs. Tā ir sieviete, kuru vajag apburt. Parīzē vajag dzīvot. Cilvēki bauda dzīvi, viņi neskrien pa ielu. Ceļš ir tikpat svarīgs kā mērķis. Tā ir sašutusi, ka jūs nezināt franču valodu.

Londona iekļūst mūsos, Parīze mūs maigi pieņem. Brīnišķīgs pāris: solīds vīrietis un fantastiska sieviete.

No kā veidojas mīlestība starp vīrieti un sievieti

Tās pamatā vienmēr ir seksuālā dziņa. Lai kaislība pāraugtu mīlestībā, ir jāatrod daudz kopīgu interešu un jāsniedz abpusējs emocionāls atbalsts – kopā jāpriecājas un jābēdājas. Pēc tam mīlestībai pievienojas pieķeršanās. Tā rodas tad, kad otrs cilvēks kļūst par mūsu dzīves sastāvdaļu. Tas rada stabilitāti un prognozējamību. Bez stabilitates nav laimes.

Pieķeršanās ir briesmīgs spēks. To sauc par paradumu, tas notur cilvēkus laulībā, bet tā nav mīlestība. Daži cilvēki izvairās no pieķeršanās. Tādas attiecības ir harmoniskākas. Dažkārt tāda laulība turas uz godkāres pamatiem, dažus vieno manta, ko nevar sadalīt. Vīrs krāpj sievu, jo ilgojas pēc pieķeršanās.

Bet, ja mīlestības nav un vairs pat tās nekārojas, vai tas nozīmē, ka seksuālais instinkts pārtraucis darboties

Interese  par pretējo dzimumu saglabājas vienmēr. Cilvēks jāmīl kopumā.

Ko darīt, ja nav vēlmes pēc seksa? Neirozes pāriet. Slikti ir, ja negribas ne tikai mīlestību, bet negribas dzīvot.

Par to, ko mīļotajā sievietē meklē vīrietis. Pievērš uzmanību sievietes ārienei, kas izraisa seksuālu interesi par viņu. Mīlestībai vajadzīga ne tikai skaista āriene, bet arī individualitāte, savas domas un jūtas. Vīrietis, iepazīstoties ar  sievieti, pievērš uzmanību sievietes ārienei, bet līdzās notur sievietes personība.

Ko sieviete meklē vīrietī? Viņa cer sastapt labu cilvēku, kurš ir saprotošs, spēj par viņu parūpēties, materiāli nodrošināts, emocionāli stabils. Tikai pēc tam vērtē seksīgumu. Sievieti piesaista vīrieša personība. Taču notur līdzās un baro viņas mīlestību pret to – seksualitāte. Sieviete bieži saka mīlu „labam” cilvēkam.

Par sieviešu seksuālo selektivitāti

Sievietei, lai veidotu laimīgu savienību, vajag saprast, vai vīrietis patīk ārēji; pēc tam – sajust, kā smaržo; fizisks kontakts (pasniedz mēteli, saspiež  roku, vada dejā); sarunas vērtējums (vīrieša prāts sievieti seksuāli uzbudina).

Ko man darīt, ja man apkārt visi vīrieši ir nenozīmīgi, neizglītoti un atrodas zemāk par mani intelektuālā ziņā

Var mainīt dzīves vietu vai palikt vientuļa, var apprecēties ar vienkāršu puisi.

Kā sadzīvot ar neizglītotu vīru? Vīrs jāmotivē, lai viņš sajustu vēlēšanos izglītoties. Viņam jāsaprot: sieviete izvēlas vīrieti, kurš viņu nekad nepametīs. Esiet vienkāršāka, aizejiet ar vīru uz futbolu, atrodiet kopīgas intereses. Mīlestībā nedrīkst noliegt otra intereses.

Kādas tipiskas kļūdas sievietes pieļauj, izvēloties vīrieti

Bieži vien izvēlas, kurš „nav briesmīgs” – līdzīgs sievietei un nepārliecināts par sevi. Nepārliecinošs vīrietis labākajā gadījumā kļūst par draudzeni sliktākajā ir skops, sīkumains u.tml.

Tipiskas izvēles kļūdas, ko pieļauj vīrieši

Vīrietis sievieti neprecēs, ja to neiekāros. Bet bieži viņš seksuālu iekāri notur par mīlestību. Bet mīlestība nozīmē iekāri plus interesi: vienkārši sarunāties, iet uz kino, apspriest filmu. Ir jāuzdod viens jautājums: kā jūs jūtaties ar sievieti pēc seksa.

Vai sirmums matos, trakums kaulos?

Viss svarīgs, cik dziļas jūtas bijušas jaunībā, tad vecumā trakums mazāks.

Vīrieša seksuālo iekāri uztur sievietes seksuālā iekāre. Visērtāk ir stāties laulībā ar tiem, ar kuriem līdzīgas pamatvērtības: reliģiskā pārliecība, gaume, politiskie uzskati.

Vissarezģītākā ģimenes dzīves daļa. Kā noturēties mīlestības un ģimenes rāmjos

Divu cilvēku attiecībās trešais vienmēr ir lieks. Ģimenes saglabāšanas nolūkos sajūsmu par citiem pretējā dzimuma pārstāvjiem labāk atstāt pie sevis. Vienmēr vajag paturēt prātā, ka sievietei un vīrietim vienmēr ir jāizskatās pievilcīgi un atbilstoši savam dzimumam.

Mīts par vīriešu zemo seksuālo aktivitāti

Ja vīrietis vairās no seksuālām attiecībām ar sievu, ir jāatrod iemesls. Vispirms vajag palūkoties uz sevi spogulī. Vienīgais, ko nevaram mainīt, ir vecums, bet visu pārējo gan: piekrāsot matus, izveidot frizūru, lai raisītu optimismu. Bet, ja sieviete ir kopta, tad gan attiecības ir nonākušas strupceļā: strīdi vai garlaicība. Ar to iespējams arī tikt galā. Dažkārt vienīgā izeja ir šķiršanās un jaunas dzīves uzsākšana.

„Viņa mani negrib”

Ir jānoskaidro, kāpēc sieviete negrib seksu: viņai vīrietis fiziski nepatīk; ir sliktas attiecības; viņai ir parādījušies neirotiski simptomi (trauksme, depresija); viņa cieš no psihoseksuālām problēmām (stingra audzināšana bērnībā, kas seksu liek uzskatīt par netīru); viņa ir fiziski slima.

Kāpēc visi dod padomus sievietēm, kā atrast vīrieti, bet neviens nedod padomu vīrietim, kā atrast sievieti

Sievietes parasti izmanto padomus, bet vīriesi cenšas paši visu atrisināt. Tipiska pasivitāte attiecībās ar sievietēm vērojama latviešu vīriešos, jo viņus audzinājušas autoritatīvas mātes. Ja vīrietis nav ticis pie sievietes, tas tāpēc, ka ir ļāvis sievietei sevi aplidot un izvēlēties, jo vīrietim aktivitāte ir asinīs.

Kas jāņem vērā vīrietim? Iesākumā jānodrošina sev izvēle. Jāievēro standarta flirta paņēmieni: uzvalks, kurpes; skatiens sievietes virzienā; smaids un daži patīkami vārdi; kompliments viņai pašai; dejotprasme; prasme škietami nejauši pieskarties; prasme uzdot jautājumus un uzmanīgi klausīties. Ir jāpārzina arī sievietes flirta paņēmieni, tāpēc der palasīt sieviešu žurnālus.

Kāpēc mīlestība dažkārt nenes laimi

Tiklīdz dzīvē parādās otrs cilvēks, viņš no mums sāk kaut ko prasīt, un mēs tūlīt pielāgojamies, lai otram būtu labi. Sievietei kā emocionālai būtnei ir raksturīga pielāgošanās, vīrietim kā racionālai būtnei – piekāpšanās. Taču dažiem cilvēkiem jutīguma slieksnis ir ļoti zems, ikviens sīkums viņus aizskar.

Ko darīt, ja jums rodas aizdomas, ka esat „superjūtīgo un aizkaitināmo” kategorijā? Ja pēc dažām vientulības stundām jūs atgūstat labo noskaņojumu, jums ir vajadzīga distance ar mīlas objektu, regulāra vientulības deva. Vienatne vairāk ir vajadzīga vīriešiem, sievietes spēkus atgūst pļāpājot, kontaktējoties ar citiem.

Ko darīt, ja mīlas objektam ir ļoti nesaticīga daba? Mūsu dzīve nav tik gara, lai nemitīgi pielāgotos otram.

Īpaši sievietēm domāta nodaļa – par neprātībām, uz kurām vīrieši ir gatavi aiz mīlestības pret jums

Neviena negrib būt precējusies ar trako, bet gaida no vīrieša neprātīgu rīcību.

Kad „neprāts” ir attaisnojams? Ja tas nozīmē atvainošanos – demonstrē, cik vīrietim ir svarīgas attiecības ar sievieti. Kad neprāts ir bezjēdzīgs? Ja vīrietis rīkojas bez realitātes izjūtas.

Kāpēc vīrietis dara „brīnisķīgas neprātības”? Sevis dēļ – lai tēlotu mīlestību vai arī tad, kad nav naudas un prāta, citreiz vēlas atgūt zudušu mīlestību (par nelaimi sev).

Kāpēc sievietei ir nepieciešamas neprātības? Visbiežāk, lai celtu savu vārgo pašapziņu.

Īpaši vīriešiem domāta nodaļa. Īsa, bet ļoti svarīga: „Bīstieties sieviešu, kuras visu upurējušas jūsu dēļ”

Tipiska sievietes manipulācija – veltīt vīrietim kādu „upuri” un pēc tam par to visu mūžu pieprasīt sev visādus labumus. Visbiežāk sievietes upurē to, kā viņām nemaz nav, piemēram, talantu.

Dažkārt sieviete tiešām upurē arī ko vērtīgu – pārceļas uz dzīvi citā valstī, taču jāatceras, ka sieviete, kas bija teju svētā, var gāzt jūs no pjedestāla, ja neattaisnosies viņas cerības.

Vairāk nekā sekss. Kaislības, kuras mūs iznīcina

Nav cilvēka, kurs nebūtu sapņojis par neaizmirstamu seksuālo baudu. Kas ir tendēts uz iznīcinošu seksu? Ir cilveki, kas pierod pie seksa kā pie narkotikām un tas vienīgais baudas avots, kas dod eiforiju.

Kāpēc stāstiem par visaptverošu kaisli ir sliktas beigas? Kad iekāre sāk izdzist, mīļākie sāk izjust šausmas. Endorfīnu kļūst arvien mazāk, zūd prieks, un visas problēmas veļas virsū. To lieliski atspoguļo filmas, kuru pamatā patiesi stāsti, piem., „Jūtu impērija”, „Rūgtais mēness”, „Deviņarpus nedēļas”. Dzīvē mīļākie līdz slepkavībai parasti nenonāk, bet moka viens otru visu mūžu.

Nāves aicinājums kā instinkta izpausme. Visiem cilvēkiem piemīt divi instinkti: izdzīvošanas un pašiznīcināšanās.

Nevienlīdzīgas laulības

Gan vīriešiem, gan sievietēm var būt jaunāki partneri. Katram cilvēkam ir tiesības attīstīties, interesēties par sevi un apkārtējo pasauli, nekad neapstāties un dzīvot ar baudu, jo kvalitatīva personiskā dzīve vienmēr pievelk tos, kuri gatavi šādu cilvēku iemīlēt.

Domīgi. Interlūdija

Autora apzinātā izvēle ir rūpēties par savu ģimeni, tuviniekiem, pacientiem. Tas rada interesi par dzīvi.

 1. nodaļa. Dzīves filozofija. Bērni. Darbs. Daiļrade. Un kas traucē mūsu izaugsmi

Vai bērns var darīt vecākus laimīgus

Laime dzimst mūsos: sākumā mēs to izjūtam paši, bet pēc tam dalāmies šajā pārdzīvojumā ar citiem. Ne jau bērns davā vecākiem laimi: viņi dara laimīgu bērnu, dodot viņam nepieciešamo. Un tad laime atgriežas ar uzviju. Vecāki nedrīkst bērniem uzkraut cerības, kuras viņš nespēs attaisnot.

Vai cilvēks var dzīvot tikai darbam un tajā pašā laikā priecāties par dzīvi

Jā, var. Cilvēks savu libido var apmierināt netiešā veidā – ar sublimāciju: aizstājot seksu ar kādu citu darbību. Šādi daži cilvēki arī dzīvo, neizjūtot laimi pilnībā.

Kur slēpjas atsķirība starp absolūtu vīrieša un sievietes laimi

Ideālai vīrieša laimei ir vajadzīgs darbs un ģimene. Bez darba vīrieties nejūtas pilnvērtīgs, viņam ir vajadzīga sava vieta ārpasaulē. Sievietei ir vajadzīga ģimene un darbs. Sievieti bieži vien apmierina ģimene.

Kur slēpjas āķis? Bieži vien vīrieši un sievietes pusmūžā saprot, ka ir aprobežojušies ar pusi laimes, tāpēc dibina ģimenes, atsāk mācīties u. tml.

No kurienes rodas darbaholiķi un kāpēc viņu vidū vīriešu ir daudz vairāk nekā sieviešu

Darbaholiķis ir cilvēks, kurš strādā no rīta līdz vakaram. Vīrieši ir darbaholiķi trīs iemeslu dēļ: viņiem patīk to darbs; patīk nauda; bēg uz darbu, vairīdamies no problēmām ģimenē.

Sievietes ir darbaholiķes tikai viena iemesla dēļ – viņai patīk darbs. Ja viņai mājās kaut kas nav labi, viņa drīzāk pametīs darbu, lai sakārtotu mājas dzīvi, nekā bēgs uz biroju. Sieviešu darbaholismu ir grūtāk izārstēt. Šī iemesla dēļ daudzas lietišķas sievietes ir vientuļas.

Vai jums ir patīkami saņemt naudu

Neviens negrib būt nabadzīgs, bet tiekties pēc bagātības daudziem šķiet kaut kā neērti.

Kāpēc nabadzība ir slikta

Nabadzība ir pazemojoša. Nabadzīgs cilvēks visu laiku atsitas pret savu iespēju griestiem un nespēj augt kā personība. Kad trūkst naudas, mēs par to nemitīgi domājam, bet tas mūs ierobežo.

Lūdzu nejaukt ar nabadzību! Par dzīves nostāju „Man nevajag to pašu, ko visiem pārējiem”

Ir citādi cilvēki, kuri netiecas pēc materiālām vērtībām, brīdī, kad viņiem vajag līdzekļus kāda mērķa īstenošanai, viņi tos ātri nopelna.

Cik naudas vajag laimīgai dzīvei

Nevajg nemaz tik daudz. Vajag ērtu mājokli; reizi gadā atpūsties; apģērbties, lai patīkami palūkoties spogulī; medikamentu iegādei, lai slimības nekļūtu par katastrofu; transportam, lai varētu nokļūt darbā. Tas ir labklājibas fundaments lielai daļai cilvēku.

Iemesli, kuru dēļ cilvēks dzīvo trūcīgi

Objektīvie: nav izglītības, sakarīgas profesijas, lai pelnītu; slimības. Subjektīvie: pārliecība, ka ar godīgu darbu nenopelnīsi; bagātas ģimenes bērns dzīvo trūcīgi, jo savā ģimenē dzīve likusies garlaicīga u. c. iemesli.

Reālā nabadzība

Reālā nabadzība ir tad, ja cilvēks dzīvo zem iztikas minimuma un ir spiests atteikties no nepieciešamā. Nabadzība sastopama divos veidolos: „cildenā” nabadzība. Cilvēks, pieaudzis saprot, ka bērnībā dzīvojis nabadzīgi, bet vecāki to nav akcentējuši. Šāds cilvēks dzīvē prot priecāties par ikdienišķām lietām, nekad nebūs mantrausis, bet neiestrēgs nabadzībā. Otrs – „skandalozais”. Cilvēkam trūkst daudz mantu, pieaudzis viņš kompensē nabadzīgo bērnību un cenšas šīs mantas iegūt lielā daudzumā.

Kā tikt galā ar reālo nabadzību? Pirmais – pārstājiet skaidrot nabadzību ar objektīviem iemesliem. Otrais – atzīstiet savas tiesības būt bagātam. Trešais – mainiet dzīvi (kaut ko dariet).

Iedomāta nabadzība

Cilvēki sevi salīdzina tikai ar tiem, kam kaut kā ir vairāk, ir jāiemācās baudīt pasauli.

Un ja nu es esmu ģēnijs? Kur slēpjas atsķirība starp daiļradi un arodu

„Daiļrade” nozīmē radīt to, kā pirms mums pasaulē nav. Radītājs ir tas, kas rada kaut ko jaunu un sajūt sevī daliņu no Dieva.

Šablonu saraušana. Daiļrade vienmēr nozīmē šablonu saraušanu. Ja cilvēkam piemīt radošums, viņš vienmēr atradīs iespēju, kā sevi izteikt un pārlēkt pāri ierobežojumiem. Daiļrade mūs dara laimīgus, jo mēs apzināmies savu unikalitāti.

Kā realizēt savas alkas pēc daiļrades

Svarīgi, lai paveikto ievēro, arī kritika ir vērtīga. Grūtākais ir nemitīgi pilnveidoties.

Divi mīti par bagātību

Bagātība samaitā – cilvēks kļūst alkatīgs. Patiesībā nauda cilvēku nemaitā, tā atklāj viņa būtību. No katra paša atkarīgs, kā viņš rīkosies.

Bagātie domā tikai par naudu, nabadzīgie – par garīgumu. Nabadzīgam cilvēkam nav eksistenciālu problēmu, viņš nepievēršas jautājumiem, kas paver ceļu uz garīgu attīstību.

Garīgums – kas tas ir?

Garīgums ir tāds dzīvesveids, kad jūs izejat ārpus savu sadzīves interešu loka un ievērojat, cik daudz skaista notiek jums apkārt.

Ceļš augšup. Kad attīstāmies garīgi, tad kāpjam augstāk pa evolūcijas kāpnēm. Tad iemācāmies just līdzi otram, dalīties ar svešinieku, piedot pāridarījumus.

Par bēgšanu no garīguma

Ļ. Tolstojs mūža otrā pusē gribēja panākt līdzību ar visprimitīvāko cilvēku, viņš kā garīgs cilvēks nedevās uz priekšu, bet atgriezās atpakaļ. Nav vērts atbrīvoties no garīguma.

Kam mums vajadzīgs garīgums?

Ar to ir interesantāk dzīvot. Tas piesaista mums cilvēkus, ar savu garīgumu mēs dalāmies. Garīgo vērtību uzkrājumi vairo pašcieņu. Jūs nemulstat blakus ietekmīgiem cilvēkiem, neapjūkat iestāžu kabinetos.

Vienas un tās pašas kļūdas atkārtošana

Ja nepieliek ar algu, vajag prasīt pielikumu, mainīt darbu u. c. Tikai neatkārtojiet rīcību, kas iepriekš nav devusi panākums.

„Ļoti lielu skaļruņu” sindroms. Kā mēs nesaskatām realitāti 

Visu redzam, bet neko neievērojam un nesaistām sekas ar cēloņiem. Jūku prātā no garlaicības darbā, bet patiesībā tas bija saprotams jau pašā sākumā.

Kāpēc ir kaitīgi pielāgot īstenību savām gaidām

Cilvēks visu pielāgo savas dzīves scenārijam, līdz brīdim, kad šī pasaule sabrūk īstenības priekšā.

Nespēja saskatīt citus cilvēkus

Mums nav jādod cilvēkiem viss, kas viņiem ir vajadzīgs, bet jāredz, ka arī citiem ir vēlmes un tās jārespektē.

Dzīve kā dzīve. Patiesība dziedē. Izeja ir. Laime ir iespējama

Ilūzijas dāvā nepatikšanas un tām sekojošas katastrofas. Ikvienam ir gadījies nonākt maldu varā. Dažreiz šķiet, ka dzīve ir galā. Ciešanas mūs tuvina pārmaiņām. Tiklīdz sākas pārmaiņas, ciešanas norimst. Dzīvē parādās prieks. Un tad uz jautājumu „Vai esat laimīgi?” cilvēki atbildi apstiprinoši.

1 Augusts, 2017

Twitter

trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 6:46pm
Tā ir mācība par sevis un citu cilvēku izzināšanu. Mācība par to, kā šīs zināšanas pielietot ikdienā, lai uzlabotu savu un arī sabiedrības dzīves kvalitāti. Kurss no 11. vai 21. septembra! INFO - https://t.co/LMPOvssZv0 https://t.co/qM61JZBqog jpc_nlp photo
svētdien, Jūnijs 16th, 2019 at 7:48pm
Kas ir tas noslēpumainais spēks, kurš palīdz stiprajiem cilvēkiem nepadoties dzīves grūtībām un likteņa triecieniem - DZĪVESSPĒKS! Ceturtdienu vakaros no 12. septembra pl.18:00-21:00. 3 mēneši. INFO - https://t.co/KgrXfwzbCb https://t.co/9w9dVXaLdg jpc_nlp photo
svētdien, Jūnijs 16th, 2019 at 6:55am
Biznesa hipnoze vadītājiem. Tavas superspējas. Tu to vari! Kurss, lai pēc vasaras atpūtas saglabātu savas darbaspējas. Otrdienu rītos no 6. augusta pl.10:00-13:00. INFO - https://t.co/jHVmNV84Or https://t.co/BmSJp5DVf4 jpc_nlp photo

Instagram

trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 10:51pm
 • 12
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 10:47pm
 • 7
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 12:01am
 • 9
 • 2
otrdien, Jūnijs 18th, 2019 at 6:34pm
 • 6
 • 0
otrdien, Jūnijs 18th, 2019 at 6:28pm
 • 17
 • 0
svētdien, Jūnijs 16th, 2019 at 10:08am
 • 10
 • 0
pirmdien, Jūnijs 10th, 2019 at 10:33pm
 • 7
 • 0
piektdien, Jūnijs 7th, 2019 at 8:56am
 • 9
 • 0
otrdien, Jūnijs 4th, 2019 at 9:59pm
 • 7
 • 0
otrdien, Jūnijs 4th, 2019 at 8:10am
 • 5
 • 0
trešdien, Maijs 29th, 2019 at 8:39am
 • 10
 • 1
otrdien, Maijs 28th, 2019 at 11:06pm
 • 15
 • 0
pirmdien, Maijs 27th, 2019 at 10:53pm
 • 9
 • 0
ceturtdien, Maijs 23rd, 2019 at 11:11pm
 • 19
 • 0
trešdien, Maijs 22nd, 2019 at 10:35pm
 • 10
 • 0
sestdien, Maijs 18th, 2019 at 9:14am
 • 14
 • 0
trešdien, Maijs 8th, 2019 at 11:53pm
 • 12
 • 1
trešdien, Maijs 8th, 2019 at 11:43pm
 • 8
 • 0
piektdien, Maijs 3rd, 2019 at 10:46pm
 • 49
 • 0
pirmdien, Aprīlis 29th, 2019 at 9:02am
 • 12
 • 1
© Jauno psiholoģiju centrs | Izstrādāja gudramajaslapa.lv
Jauno psiholoģiju centrs