fbpx

Setup Menus in Admin Panel

Grāmatas konspekts. Autors – Viktors. Garijs Čepmens “5 mīlestības valodas”

Garijs Čepmens

“5 mīlestības valodas”

Grāmatas konspekts

Pagājušajā vasarā pienāca brīdis, kad manā dzīvē notika dažādas pārmaiņas un viena no lietām, kur bija vairāk jāiespringst un par ko bija vairāk jākārto pārdomas, bija tieši attiecības. Mana drauga sieva iedeva izlasīt Gerija Čepmena grāmatu „Piecas mīlestības valodas”. Grāmatu noliku plauktā, atliekot lasīšanu vēlākam laikam. Tobrīd man tas nešķita pietiekoši aktuāli.

            Bija pagājuši vēl kādi divi mēneši un sapratu, ka ir pienācis brīdis, kad jau ir par vēlu kautko mainīt saviem spēkiem ar iepriekšējo pieeju, tāpēc ķēros klāt tai grāmatai, kura tikai izlasīta trijos darbadienu vakaros. Es to izdarīju: mainīju savu uztveri par attiecību veidošanu un mainīju arī savu pieeju otram cilvēkam. Paldies grāmatai! Bija lietas, kurās man tā atvēra acis.

            Pēc statistikas, vismaz ASV, cilvēki, kas ir apprecējušies, laulības tiek šķirtas 50% gadījumu. Nākamās laulības jau ir vēl nenoturīgākas, jo tās izjūk jau 70% gadījumu.

            Kā sanāk, ka cilvēkiem, sākumā iemīloties, saejot kopā, saprotot, ka vairāk dzīvot nevar bez otra; ka dzīvojot ar otru, dzīve kļūst par pasuku – tad apprecās un pēc gadiem saprot, ka dzīvot kopā ir lielākais murgs un šķiršanās jau ir neizbēgama? Kāpēc viss skaistas kļūst šausmīgs, kāpēc viss gaišais kļūst tumšs, kāpēc viss maigais kļūst ass un kāpēc viss jaukais kļūst rupjš? Kāpēc tā notiek ar diviem cilvēkiem, ja tie ir tie paši, kas bija sākumā. Kāpēc notiek tādas izmaiņas viņu attiecībās?

            Šī ir tā grāmata, kas sniedz atbildes gan uz šiem, gan uz daudziem citiem kopdzīves jautājumiem. Šī grāmata parāda, ko nozīmē mīlestība vienam un ko nozīmē citam. Šī grāmata ir lieliska literatūra ar ļoti vērtīgām zināšanām par divu cilvēku attiecībām. Tā rod atbildes, kā otram ļaut justies mīlētam un svarīgam. Kā jārīkojas vienam un kā jārīkojas otram, jo nevienmēr mīlestības valodas abiem cilvēkiem sakrīt.

            Viena no dzīves gudrībām saka: cilvēks, kas nav laimīgs, nevienu citu arī nevar padarīt laimīgu. Pēc šīs gudrības sanāk, ka, ja vēlamies gūt laimes sajūtu no otra, arī jārada laimīgs otrs.

Tikai nereti sanāk tā, ka mēģinot darīt otru laimīgu, otrs nemazām tāds nejūtās, jo neredz labos darbus, bet tikai vēl nokritizē. Un tā notiek abpusēji. Kā rakstīja pats šīs grāmatas autors: „Viņš Tev dāvā ziedus brīdī, kad īstenībā Tu vēlies sarunu. Viņa metas tev ap kaklu, kad alksti pēc mājas gatavotas maltītes. Problēma nav tavā mīlestībā – tā rodama Tavā mīlestības valodā!”

Tas nozīmē tikai vienu – nevienmēr tas, ko sagaidu es no otra, ir tas pats, ko sagaida otrs no manis. Cik nu mēs katrs esam dažādi, arī dažādi uztveram mīlestības valodu. Ja viens vēlas no otra glāstus un mīļumu, tad sniedzot to otram nevienmēr var panākt to pašu rezultātu, jo otrs jutīsies daudz novērtētāks un atzītāks, ja saņems pretīm kādu dāvaniņu. Un otrādi būs tas pats efekts. Ja ir kopā divi cilvēki, tad vienam ir jāizrāda otra cilvēka mīlestības valoda, nevis sava. Tāpat arī otrs partneris būs ieinteresēts izrādīt pirmajam pirmā mīlestības valodu, nevis savu. Un, lai saprastu, kādā valodā ar kuru ir jārunā, ir jāsaprot, kāda tipa cilvēks ir partneris un tad kādā veidā viņam izrādīt mīlestību, lai viņš justos mīlēts, atzīts, novērtēts un tiešām svarīgs.

Tāpēc šajā grāmatā cilvēku mīlestības veidi ir iedalīti piecās dažādās mīlestībvas valodās:

 • Apliecinājuma vārdi.

Viens no veidiem kā apliecināt mīlestību, ir apliecinājuma vārdi. Dzirdēt skaistus vārdus, komplimentus, pateicību, novērtējumu, atzinumu, palielīšanu ir vienas cilvēku daļas svarīgākā mīlestības valoda. Tāpat arī iedrošinājuma vārdi, laipni vārdi, pat pazemīgi vārdi (mīlestība lūdz, nevis pieprasa). Ir teiciens: „Sievietes mīl ar ausīm”.

 • Kvalitatīvi pavadīts laiks.

Tas kopā pavadīts laiks, kurā viens otram velta nedalītu uzmanību: kopīgas sarunas, kopīga pastaiga, restorāns, spēle, jebkas, ko dara kopā, veltot tiešu uzmanību otram. Tā nav kopīga tv skatīšanās vai atrašanās kopā restorānā, pētot apkārtni. Tā ir neviltota uzmanība otram, kurā pievērš uzmanību, kurā sarunājas, kurā nodibina acu kontaktu, kurā izjūt otru. Tas ir intīms brīdis. Tas ir satuvināšanās brīdis.

 • Dāvanu pasniegšana.

Pat jau no aizvēstures laikiem visās senajās ciltīs cilvēki mēdza dāvināt viens otram dāvanas. To pat mēdz darīt dzīvnieki un putni. Jau no mazotnes cilvēku bērni tiecas saviem vecākiem dāvināt dāvanas – zīmē zīmējumus vai kautko veido no plastalīna vai atnes mājās kādu kastani. Tā ir mīlestības izrādīšana, tā ir mīlestības valoda. Saņemot dāvanu, cilvēks saprot, ka otrs par viņu ir domājis, saprota, ka otrs ir viņu atcerējies un jūtas svarīgs, mīlēts. Līdz šim neēsmu saticis nevienu sievietu, kurai nepatiktu ziedi, neskaitot manu vecmammu, kas saka, ka nepatīk. Toties, ja uzdāvinu viņai ziedus, viņas sejā atmaigst smaids, ieliek ziedus vāzē un tur savā istabiņā.

 • Mīlestības darbi.

Ja tādas lietas kā mājas sakopšana, ēst sagatavošana, veļas izmazgāšana, trauku nomazgāšana, galda pleķu notīrīšana, pogas iešūšana, miskastes iznešana, putekļusūcēja iztīrīšana, ūdenskrāna salabošana, plauktiņa pielikšana un daudzi, daudzi līdzīgi darbi tiek paveikti ar pozitīvu attieksmi no viena cilvēka, tad otrs to jūt kā mīlestības valodu. Tie ir darbi, kas prasa piepūli, kas prasa laiku un otrs cilvēks to ļoti novērtē. Sieva jutīsies mīlēta, ja vīrs sakārtos māju, jo viņš to izdarīs, lai māja būtu tīra, tajā laikā nepieliekot pūles pie tā sievai. Vīrs jutīsies mīlēts, kad sieva viņam sagatavos vakariņas, kā teicienā: „ceļš uz vīrieša sirdi iet caur vēderu”.

 • Fizisks pieskāriens.

Viens no labākajiem veidiem, kā izteikt emocionālu mīlestību, ir ar pieskārieniem. Cilvēkam ir jājūt otrs, ir jāsajūt viņa pieskārieni un pašam ir jūsajūt otrs, pieskaroties. Jaunie pāri un stipri iemīlējušies cilvēki iet sadevušies rokās. Pati mīlēšanās ir piesātināta neskaitāmu pieskārienu. Pieskārieni rada fizisku kontaktu. Zinātniski ir pierādīts, ka cilvēkiem, kas bērnībā tika uzcināti, mīļoti un bučoti, pieaugot garīgi un emocionāli ir daudz veselīgāki. Pieskāriens ir spēcīgs līdzeklis, lai izjustu mātes mīlestību. Nereti vien emocionāli palīdzēt otram labākais veids ir to apskaut.

Jebkura no šīm valodām katram no mums ir patīkama un jebkuru no šīm valodām no sava līdzcilvēka mēs jutīsim kā patīkamu un apburošu. Un tomēr mums katram ir kāda viena, kas ir daudz tuvāka, spēcīgāka un izteiksmīgāka, kuru daudz vairāk sagaidam no otra. Citiem cilvēkiem mēdz būt arī divas spēcīgākās mīlestības valodas.

Viena dzīves gudrība: „Mīlestības mērķis nav dabūt, ko vēlies, bet gan darīt kautko otra labsajūtai.”

            Atsaucoties uz iepriekš rakstīto, mēģināšu salīdzināt šīs grāmatas iegūtās pozitīvās vērtības – piecas mīlestības valodas (piecus cilvēku tipus) ar NLP reprezentatīvo sistēmu iedalītajiem cilvēku tipiem.

            Ir četri dažādi iedalījuma tipi:

 • Vizuālā tipa cilvēks.

Tas ir cilvēks, kas ievēro apkārtni, kas ievēro sīkumus, kam patīk skaistums un krāšņas lietas. Labi ģērbjas un novērtē citus, kas to dara. Labi atcerās cilvēku sejas, labi atcerās vietas un spēj labi vizualizēt domas.

 • Audiālā tipa cilvēks.

Ir labi attīstīta dzirde, daudz klausās un ievēro vairāk apkārtējās skaņas kā citi tipi. ļoti patīk mūzika un daudz patīk runāt. Šim cilvēkam vienmēr būs, ko pastāstīt un nekautrēsies to darīt.

 • Kinestētiskā tipa cilvēks.

Šī tipa cilvēkiem patīk pieskārieni, patīk izjust lietas. Viņiem ir ļoti laba sajūtu atmiņa. Sarunas laikā mēdz pieskarties otram. Arī smalkāk uztver mazākās temperatūras izmaiņas. Emocionālāki cilvēki.

 • Diskrētā tipa cilvēks.

Tas ir kā papildinājums iepriekšējai VAK tipiem. Nāk klāt diskrētas īpašības – skaitīt, rēķināt, vienīgā pareizā kārtība. Viņi pievērš lielu uzmanību sīkumiem un tie ir ļoti svarīgi.

Cilvēka tipu salīdzināšana ar VAK no NLP:

 • Apliecinājuma vārdi – šai kategorijai es varētu pielīdzināt audiālā tipa cilvēkus, kas ļoti uztver pasauli ar ausīm, ar dzirdi. Šie skaistie vārdi liek justies cilvēkam pacilātākam.
 • Kvalitatīvi pavadīts laiks – šai kategorijai es varētu pielīdzināt visus VAK tipa cilvēkus. Vizuālis skatīsies otra acīs, viņš vēros, gremdēsies skaistajā brīdī. Audiālis runās un klausīsies, viņš būs iegrimis sarunā. Kinestētiķis jutīs tuvību un būs laimīgs.
 • Dāvanu pasniegšana – šai kategorijai es varētu pielīdzināt vizuālā tipa cilvēkus, kas ļoti uztver pasauli ar acīm, ar redzi. Dāvana ir skaista lieta, kas priecē acis.
 • Mīlestības darbi – domāju, ka kategorijai varētu pielīdzināt vizuālā tipa cilvēkus ar diskrēto Šis cilvēks redzēs izmaiņas, kas būs labākas un skaistākas un viņam būs svarīgi, ka tiks izdarīts darbs labi – tīrāka māja, lielāka kārtība.
 • Fizisks pieskāriens – šai kategorijai varētu pielīdzināt kinestētiskā tipa cilvēkus, kas ir vērsti uz pieskārieniem, uz sajūtām. Un šajā gadījumā šie ir tieši tie cilvēki, kam patīk izjust gan otra pieskārienus, gan arī izjust otru ar saviem pieskārieniem.

Pastāv iespēja, ka visas zinātnes tomēr ir ļoti saistītas savā starpā, tikai katra tiek pasniegta drusciņ citā veidā ar citiem apzīmējumiem. Pagājušajā vasarā, kad izlasīju šo grāmatu, jutos ļoti pacilāts, sajutos, uzzinot ko jaunu vai pat drīzāk būtu jāsaka – iedziļinājos jau zināmā lietā, uzzinot iespējas un pārsienus, par ko nebiju aizdomājies. Kopsumā man tas bija jaunums. Pēc tās vasaras sāku NLP mācības. Un pavisam jau drīz atskārtu, ka viens no NLP mācībām arī ir izpētījusi šo lauciņu un nosauca par VAK reprezentatīvajām sistēmām. Es uzreiz saskatīju līdzības un tāpēc tagad, kad bija jāizvēlās grāmata, ļoti gribēju uzrakstīt tieši par šo.

Esmu ļoti priecīgs, ka izlasīju šo grāmatu un ļoti piepildīts jūtos, ka esmu izgājis NLP kursu, apgūstot daudz jaunas zināšanas un saprotot, cik daudz vēl ir man interesējošu lietu, ko mācīties.

1 Augusts, 2017

Twitter

trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 6:46pm
Tā ir mācība par sevis un citu cilvēku izzināšanu. Mācība par to, kā šīs zināšanas pielietot ikdienā, lai uzlabotu savu un arī sabiedrības dzīves kvalitāti. Kurss no 11. vai 21. septembra! INFO - https://t.co/LMPOvssZv0 https://t.co/qM61JZBqog jpc_nlp photo

Instagram

otrdien, Jūnijs 25th, 2019 at 10:42pm
 • 5
 • 0
otrdien, Jūnijs 25th, 2019 at 10:39pm
 • 10
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 10:51pm
 • 12
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 10:47pm
 • 7
 • 0
trešdien, Jūnijs 19th, 2019 at 12:01am
 • 9
 • 2
otrdien, Jūnijs 18th, 2019 at 6:34pm
 • 6
 • 0
otrdien, Jūnijs 18th, 2019 at 6:28pm
 • 17
 • 0
svētdien, Jūnijs 16th, 2019 at 10:08am
 • 10
 • 0
piektdien, Jūnijs 7th, 2019 at 8:56am
 • 9
 • 0
otrdien, Jūnijs 4th, 2019 at 8:10am
 • 5
 • 0
trešdien, Maijs 29th, 2019 at 8:39am
 • 10
 • 1
otrdien, Maijs 28th, 2019 at 11:06pm
 • 15
 • 0
pirmdien, Maijs 27th, 2019 at 10:53pm
 • 9
 • 0
ceturtdien, Maijs 23rd, 2019 at 11:11pm
 • 19
 • 0
trešdien, Maijs 22nd, 2019 at 10:35pm
 • 10
 • 0
sestdien, Maijs 18th, 2019 at 9:14am
 • 14
 • 0
trešdien, Maijs 8th, 2019 at 11:53pm
 • 12
 • 1
trešdien, Maijs 8th, 2019 at 11:43pm
 • 8
 • 0
piektdien, Maijs 3rd, 2019 at 10:46pm
 • 49
 • 0
pirmdien, Aprīlis 29th, 2019 at 9:02am
 • 12
 • 1
© Jauno psiholoģiju centrs | Izstrādāja gudramajaslapa.lv
Jauno psiholoģiju centrs